Постоянните представители на страните членки на Европейския съюз (ЕС) са одобрили днес помощта в размер на 3 млрд. евро за десет страни от Западните Балкани, района на Кавказ, Близкия изток и Северна Африка, съобщават от пресслужбата на Съвета на ЕС.
Държавите са обхванати от политиките за разширяване и съседство с цел те да бъдат подпомогнати в справянето с икономическите последици, свързани с пандемията от COVID-19, посочва се в съобщението.
"Държавите, обхванати от политиките за разширяване и съседство, са наши най-близки партньори. Сега повече от всякога е абсолютно наложително да бъдем сплотени и солидарни в преодоляването на икономическите и социалните последици от тази глобална криза", коментира Здравко Марич, министър на финансите на Хърватия, която е ротационен председател на ЕС в момента.
Финансовата помощ ще бъде предоставена под формата на заеми при много благоприятни условия.
Предвижда се Албания да получи 180 млн. евро, Босна и Херцеговина - 250 млн. евро, Грузия - 150 млн. евро, Йордания - 200 млн. евро, Косово - 100 млн. евро, Молдова - 100 млн. евро, Черна гора - 60 млн. евро, Северна Македония - 160 млн. евро, Тунис - 600 млн. евро, Украйна - 1,2 млрд. евро.
Помощта от ЕС ще подпомогне тези държави да покрият непосредствените си нужди от финансиране, които са нараснали вследствие на пандемията от COVID-19. Заедно с подкрепата по линия на Международния валутен фонд, средствата ще спомогнат за укрепването на макроикономическата стабилност и ще позволят разпределяне на финансирането за защита на населението и смекчаване на отрицателните социално-икономически последици от коронавирусната пандемия, посочва се в съобщението.
Средствата ще бъдат предоставени в рамките на 12 месеца и ще бъдат изплатени на два транша. Максималният среден срок на заемите ще е 15 години. За помощта ще бъде подписан меморандум за разбирателство, който ще бъде договорен между всяка от държавите партньори и Комисията.
Текстът ще трябва да бъде приет от Европейския парламент и от Съвета преди да влезе в сила.