Европейските пазари завършиха борсовата сесия във вторник на положителна територия благодарение на новата порция отчети, както и продължаващите новини за облекчаване на мерките за борба с коронавируса, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 записа повишение от 1,54%, като банковият сектор отчете ръст от 4,6%, като по-голяма част от секторите и всички водещи борси приключиха с увеличения за деня.
Британският бенчмарк FTSE 100 добави 1,9%. По-малки, но отново над един процент са ръстовете при германския измерител DAX и френският САС – съответно 1,27% и 1,43%.
Междувременно глобалните стокови пазари отново са фокусирани върху цената на петрола, която успя да компенсира част от по-раншните си загуби в търговията следобеда. Фчърсите върху американския сорт WTI с доставка през юни поевтиняха с над 5% до 12,10 долара за барел.
По-рано през деня американските цени на петрола се сринаха с близо 20%, продължавайки спадовете от понеделник с 25% на фона на продължаващите страхове, че хранилищата по света бързо се запълват.
Коронавирусната пандемия остава основен двигател на пазарите, които сега очакват с надежда постепенното отваряне на икономиките, което държавните власти в редица държави по света вече потвърждават. До момента над 3 млн. души са или са били заразени с коронавирус, а над 210 800 са загиналите.
При корпоративните новини редица европейски банки представиха днес отчетите си за първото тримесечие на годината. Най-голямата европейска банка HSBC съобщи, че печалбата й преди облагането с данъци е спаднала с 48% на годишна основа, а приходите са се понижили с 5% до 13,7 млрд. долара. Въпреки това листнатите в Лондон книжа на кредитора поскъпнаха с над 1% във вторник.
Швейцарската UBS също представи данните си за първото тримесечие, от които стана ясно, че банката е записала 40% увеличение на печалбата си за трите месеца спрямо миналата година. Разпределената нетна печалба между акционерите ще е в размер на 1,6 млрд. долара. Акциите на кредитора поскъпнаха с над 7%.
Петролната компания ВР не можа да отговори на очакванията за представянето си най-вече заради продължаващия спад на цените на „черното злато“. Производителят регистрира печалба от 800 млн. долара, което представлява спад с 6,7% спрямо записаните за същия период преди година 2,4 млрд. долара. Въпреки това и тук налице бе поскъпване на книжата с близо 2,6%.
преди 4 години Изобщо не са толкова зле отчетите - ВР - малък спад на. ХСБЦ - спада печалбата, първото тримесечие в Хонконг и Китай имаше карантина - а там е основният бизнес на - но поне спадът на приходите е минимален. Жалко че спряха дивидентченцето - дано от на есен пак започнат да снасят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар