Пандемията повдига най-различни въпроси пред бъдещето на Европа от технологично до екзистенциално ниво. Това са въпроси, свързани с липсата на функциониращи механизми при изработване на съвместни политики по отношение на кризата и изхода от нея. Това каза д-р Здравко Попов, президент на Института за публична политика, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria.
"Повдигат се и въпроси, които са свързани със самото съществуване на ЕС като актуален проект. Въпросът е дали проектът в сегашния му вид е напълно достатъчно гъвкав и с потенциал да ни даде чувството за по-сигурно бъдеще, в което развитието да е основна характеристика, а не оцеляването", заяви той.
Според него пандемията постави Европа в най-неизгодното положение спрямо всички страни, които се намират в тази глобална криза.
„На гърба на всяко национално правителство се падна да решава въпрос, който не е национален, а по своя характер е глобален и предполага солидарно решение“, добави Попов.
"Предполагаше се, че когато една заплаха е глобална, би трябвало Брюксел да поеме отговорността за решаването на проблема, но ние не видяхме това", допълни Попов.
"Страните започнаха да се справят по един или друг начин. Налагаха свои ограничителни мерки срещу коронавируса. Това говореше за липсата на координирана европейска политика. Не се получи именно взаимодействие между националното и наднационалното равнище", каза той.
Повече четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 4 години Не разбрах какво точно очаква Попов да направи ЕС и как държавите от ЕС сме били в неизгодно положение. Коя друга държава по света беше ударена по леко от пандемията, икономически и социално. Ако намеква за Италия, с която от 15 години трябва да сме солидарни и да и даваме пари за да не фалират банките и, или да и даваме пари щото имала проблем с бежанците, или сега щото имала повече почиали от вируса, не е прав. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години В това отношение "липсата" на Брюксел си беше на място - едно е в Италия, друго в Германия, трето - в България. Няма как в Брюксел да знаят каква е ситуацията на локално ниво и единен подход не би помогнал. Ние тук не затворихме съвсем всичко, така както направиха в повечето държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар