IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коронакризата ще принуди европейците да спестят до 2,3 трилиона евро

Спадът на индивидуалното потребление от април до юни ще достигне до 35%, прогнозират от Euler Hermes

15:20 | 22.04.20 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Спестяванията на домакинствата в Европа могат да нараснат до 2,3 трилиона евро през второто тримесечие на 2020 година в резултат на коронакризата. Това показва анализ на Euler Hermеs, компания, която застрахова търговски кредити по света, съобщи българският й офис.

Прогнозата на експертите е, че потребителите на Стария континент ще увеличат личните си резерви с общо 1,3 трилиона евро или 10% от БВП в сравнение с началото на годината.

Основни причини за това са намаленото индивидуално потребление заради ограничителните мерки в държавите, както и предпазливостта и притесненията за финансовата стабилност, които се пораждат и с увеличението на безработицата и намаляването на доходите.  

Според доклада на Euler Hermes по време на ограничителните мерки в Европа средно спадът на индивидуалното потребление ще бъде драстичен и ще достигне до 35%.

Прогнозата на експертите е, че 40% от активното население ще бъде засегнато от частична безработица, което ще доведе до намаляване на възнагражденията и съответно разполагаемите средства с от 20 до 40%. В резултат доходите на домакинствата се очаква да намалеят средно между 8 и 16%. 

Комбинацията от тези два фактора се очаква да доведе до поддържане на по-значителни спестявания дори в периода на отслабване на мерките.

Прогнозата на анализаторите на Euler Hermes e, че след очакваното отпадане на ограниченията, в края на тази година резервите на домакинствата в Европа ще останат на средно ниво от 21%. Индивидуалното потребление съответно също ще остане по-ниско – с 10% до 15% под това преди кризата.

“В несигурни времена домакинствата стават по-чувствителни към риска и се въздържат от потребление и инвестиции. Това превантивно поведение обаче е пречка за икономиката и я задържа под потенциала й за развитие”, предупреждават от Euler Hermes.

Според анализа, тези екстра спестявания обичайно остават “заключени” под формата на депозити в банките, които пък същевременно затягат политиката си за отпускане на кредити.

Тенденцията за увеличаване на резервите на домакинствата се очаква да бъде по-осезаема в държави с по-съществен ръст на безработицата и по-високи нива на задлъжнялост на домакинствата като Норвегия, Швеция, Дания и Обединеното Кралство.

“Ако тенденцията за увеличаване на спестяванията и ограничаване на разходите на домакинствата се задълбочи и в България, това ще има съществено отражение върху икономиката. Това е така, защото през последните години именно индивидуалното потребление беше основният двигател за развитие у нас, като в годишните си доклади ние индикирахме този дисбаланс”, посочва Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България.

Специалистите смятат, че правителствата в Европа трябва да започнат да търсят решения срещу задържането на високи нива на спестяванията на домакинствата. Някои от посоките, в които може да се случи това са създаване на работни места и подкрепа на бизнеси с мултиплицираща се стойност, повишаване на финансовата грамотност на потребителите и популяризиране на модели, които демонстрират гаранции за финансова стабилност на населението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още