За известния със своята общителност Джонсън комуникацията с други хора продължи чрез видеоконференции, както се случва и при ръководствата на много други страни.
През цялата си карантина Джонсън продължи да работи. Той се обаждаше на международните лидери, разговаряше със своите служители, с опозиционни политици, консултираше се с министри и записваше свои видеоклипове за социалните медии. Всичко това се случваше на фона на планини от документи, свързани със спешните мерки, които се нуждаеха от подписа на премиера.
До уикенда беше ясно, че Джонсън не се подобрява. Обикновено след седмица пациентите, болни с COVID-19, започват да се възстановяват, но симптомите на Джонсън оставаха сериозни. Когато говори в събота следобед с Киър Стармър, за да го поздрави за избирането му за лидер на Лейбъристката партия и да обсъдят кризата, Джонсън очевидно изглеждаше зле.
В неделя сутринта Джонсън отново ръководи ежедневното заседание. Часове по-късно лекарят му каза да отиде в болницата. Отново Уити настоя Джонсън да послуша съветите на медиците. "Борис беше много разочарован, че ще бъде изпратен в болница", сподели Уолдън.
В продължение на три дни Джонсън беше изчезнал. Той не можеше да върши никаква работа. Той остана в интензивно отделение в продължение на три денонощия под постоянно наблюдение на лекари, вързан с кабели към монитори, проследяващи сърдечния му ритъм, и дишащ с кислороден апарат.
Обратно в „Даунинг Стрийт“ Доминик Рааб, външният министър, временно пое управлението на страната. Като „първи държавен секретар“ той беше най-старшият член на кабинета - човек, който миналата година застана срещу Джонсън в борбата за ръководната позиция на Консервативната партия. И тъй като здравната криза се разрастваше, никой не беше наясно с какви правомощия може и трябва да се ползва Рааб.
Министрите и служителите не можеха с увереност да кажат дали Рааб има правомощието да нареди ядрен удар или дали може да наеме или уволни членове на правителството. Справянето с безпрецедентна извънредна ситуация в мирно време - както с икономическата, така и със здравната криза - изглеждаше като най-трудната задача, възможна за британския правителствен екип без лидер.
Един от министрите заяви, че няма да бъде проблем за правителството да продължи да работи без Джонсън, поне в краткосрочен план. Всички членове на кабинета знаят какво правят и че няма вероятност ограничителните мерки да бъдат премахнати скоро.
Според друг представител на властта в страната работата на правителството без Джонсън е доста „по-трудна“.
Въпреки че Джонсън вече не е в интензивното отделение, той остава в болницата и не е ясно кога може да се върне на работа.
преди 4 години ДА му мислят британците. Ние си имаме капитан и цял щаб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар