Безлюдна столица, здравна система пред колапс и надежди, че разпространението на заразата е достигнало плато. Такава е ситуацията в Испания, която към момента е най-тежко засегнатата страна в Европа от коронавируса. До вчера потвърдените случаи на заболяването в страната са над 140 хил., а починалите са близо 14 хил.
През последните три седмици броят на заразените и жертвите растеше и достигна своя пик миналата събота, когато бяха регистрирани 950 смъртни случая. През последните дни новозаразените намаляха значително, но все още броят на приетите в болница пациенти надвишава този на изписаните.
„Мадрид е безлюден. Градчетата в околностите - също. Хората са по домовете си. Излиза се само при неотложни случаи – набавяне на хранителни продукти и лекарства, кратка разходка на кучето или придвижване до работното място. Бензиностанции и банки, общински фирми по почистване, градски транспорт и доставчици продължават да работят, но със засилени мерки за сигурност. Полиция и военни следят за спазването на закона. Всички други дейности са напълно парализирани, освен ако работодателите не позволяват работа от вкъщи. Магистралите са празни. В определени часове можеш да шофираш километри, без да се разминеш с друго превозно средство. Странно е и тъжно да видиш Мадрид празен, когато винаги кипи от живот”, разказва пред Investor.bg Петя Иванова. 33-годишната българка е завършила Медицинския университет в София и от девет години живее в Мадрид, където работи в аптека като магистър-фармацевт.
“Пандемията и карантината поставят населението в необичайна и доста стресираща ситуация. Има хора, които търсят контейнер да си хвърлят боклука на 3 км от жилището си, или използват кучето, за да си организират срещи, но голямата част от тях следват стриктно препоръките на здравните институции”, допълва Петя.
Испанците намират и начини за забавление по време на карантината - с книги, спортни занимания, игри и поддържане на връзка със семейството и приятелите, без да губят чувството си за хумор и солидарност. „Всеки ден в 20 ч. милиони испанци излизат на прозорците да аплодират здравните служители и всички работници, които са на първа линия в борбата с коронавируса. И това на фона на “Ще устоя”(“Resistiré) - новият химн на Испания, както казват те“, разказва българката.
В края на март допитване на испанския вестник El Pais показа, че близо половината испанци се притесняват, че ще изгубят работното си място, а само миналата седмица 800 хил. души в страната останаха без работа, без да се броят частните бизнеси, които трябваше да затворят врати заради блокадата, допълва Петя.
Засега обаче фокусът на вниманието на властите все още е насочен към овладяването на здравната криза, тъй като здравната система в страната е пред колапс. “Няма достатъчно болнични легла в интензивно отделение, нито апарати за обдишване. И това е основният проблем. Лекарите трябва да решават ежедневно кой да живее. Оттам и основният призив на здравните институции: „Остани си вкьщи“. Предполагам, че всички ще се заразим, въпросът е да не се заразим едновременно, защото усложненията са чести и болниците трябва да могат да ни поемат“, казва Петя. Тя допълва, че проблем е и недостигът на защитни екипи за болничния персонал. Затова и Испания е страната с най-висок процент на заразени здравни служители.
преди 4 години Как стои въпросът, че епидемията в Европа започна от 19 февруари, когато се проведе мач между отбори на Испания и Италия в Северна Италия - на стадиона Аталанта? Твърде показателно е най-голямото поразяване точна на двете държави и то в тези региони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар