Съвсем очаквано европейските лидери не успяха да постигнат единно решение за финансови инжекции, които да позволят възстановяването на икономиката след края на епидемията от коронавирус. По време на видеоконферентната си връзка в четвъртък те успяха да се споразумеят само за това да изискат нов доклад от финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) с предложения. Той следва да е готов до две седмици.
До разрива в мненията се стигна, след като няколко страни донори на европейския бюджет, сред които Нидерландия и Германия, не подкрепиха предложението за създаване на финансов инструмент, чрез който страните общо да вземат дълг, станал известен като „корона облигации”.
„Обсъдихме различни възможности и решихме да продължим по всички тях. Еврогрупата ще даде до две седмици нов доклад с предложения”, заяви след продължилата близо седем часа среща председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Преди дни девет европейски държави, сред които Франция, Италия, Гърция, Испания, Белгия и Ирландия, поискаха Европейската централна банка да получи възможност да потърси общо заеми на световните борсови пазари, с гаранции на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Германия и Нидерландия обаче не са склонни да поемат допълнително финансово бреме и предлагат държавите, които имат нужда от външна помощ, да се възползват от заемите на Европейския спасителен механизъм. Той беше създаден по време на гръцката криза и набираше средства за удоволетворяването на финансовите претенции на кредиторите на Гърция.
Италианският премиер Джузепе Конте обаче обяви, че не приема подготвения план и че Европа се нуждае от „иновативни финансови инструменти, които са наистина пригодени за война“. Италия вече набра заем от 25 млрд.евро, а правителството съобщи, че подготвя ново искане за удвояване на сумата.
преди 4 години "Юнайт, юнайт Юроп" , както се пееше в един не-толкова стар шлагер ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар