Европейските борси завършиха сесията в петък с ръст, но записаха големи загуби за седмицата, тъй като бързото разпространение на пандемията от коронавирус продължава да доминира върху нагласите на инвеститорите, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи петъчната търговия с ръст от 1%. Секторът на суровините отбеляза повишение от 5,3%, автомобилният сектор е нагоре с 1,5%, а секторът на комуналните услуги – с 2,7%. Почти всички сектори и големи борси се озоваха на зелена територия в края на седмицата.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 2,46% до ниво от 5366,11 пункта. Френският CAC 40 напредна с 1,83% до равнище от 4118,36 пункта, а германският DAX скочи с 0,77% до ниво от 9232,08 пункта. Борси
Stoxx 600 обаче е надолу с 18,7% за седмицата, която е най-лошата от октомври 2008 г., след като в четвъртък потъна с 11% и записа най-голямата си еднодневна загуба в историята. Пазарите реагираха на съобщението на американския президент Доналд Тръмп за ограничаването на пътуванията от Шенгенската зона и на решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да не намалява лихвите.
Над 137 хил. души в света са заразени от коронавируса, а смъртните случаи са над 5000, сочат последните данни на университета „Джонс Хопкинс“. Италия остава най-тежко засегнатата страна в Европа и сега се намира под пълна блокада. Случаите в страната надхвърлят 15 хил., а смъртните случаи са над 1000.
Швейцарският фармацевтичен гигант Roche съобщи днес, че е получил извънредно разрешение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ за нов коронавирусен тест. Книжата на компанията поскъпнаха с 3,1%.
Вчера британският премиер Борис Джонсън заяви, че до 10 хил. души във Великобритания може да са заразени с вируса, а BT потвърди, че главният й изпълнителен директор Филип Янсен е дал положителна проба за COVID-19.
Банковите регулатори в ЕС отложиха тазгодишните стрес тестове за банките и смекчиха капиталовите правила, за да насърчат кредиторите да не спират кранчето за икономиката на еврозоната, която страда заради последиците от пандемията.
Книжата на италианската компания Leonardo поскъпнаха с 5%, след като тя съобщи, че очаква ръст на свободните оперативни парични потоци и на инвестиционните цели до 700 млн. евро (782,4 млн. долара).
Цената на акциите на Wirecard се повиши с 5%, след като германската компания за разплащания съобщи, че независим одит е установил, че няма манипулация на финансовите й отчети.