Администрацията на германския канцлер Ангела Меркел се подготвя да изостави дългогодишната си политика за балансиран бюджет в опит да подпомогне финансирането на мерките за борба с коронавируса.
Меркел и нейният икономически екип са готови да приемат наличието на дефицит, като с допълнителните разходи ще финансират мерките за борба със заразата, посочват запознати с икономическата политика на правителството пред Bloomberg.
Предизвиканата от вируса криза е едно „извънредните обстоятелства“ в рамките на конституционното ограничение на дълга, което позволява допълнителни вземания, посочват източниците, пожелали анонимност.
Макар че към момента правителството на Меркел е готово да разгледа възможностите за допълнителни разходи, то все още няма взето окончателно решение за конкретни мерки. Все още няма и официална позиция от страна на властите по въпроса.
Промяната в политиката на кабинета е завой на 180 градуса за управляващата коалиция между консерваторите и социалдемократите, които от години поддържат стриктна фискална дисциплина.
Дори и когато Германия бе на ръба на рецесията миналата година, Меркел устоя на призивите от международните институции за разхлабване коланите. През изминалото десетилетие фискалната дисциплина помогна на Берлин да намали държавния дълг с над 20 пр. п. до под 60% от брутния вътрешен продукт. Миналата година страната записа бюджетен излишък от над 13 млрд. евро.
Промяната не означава, че правителството планира мащабна програма за стимули. Всъщност правителството разполага с до 50 млрд. евро резерви, които да използва, преди да реши да вземе нов дълг. Тя обаче значи, че разходите могат да бъдат увеличени над бюджетните ограничения, посочват запознатите.
В сряда Меркел даде първи сигнал за промяна в настроенията в Берлин, когато заяви, че правителството ще направи „каквото е необходимо“ за справяне с кризата, предизвикана от вируса.
По-рано в четвъртък Европейската централна банка обяви изненадващо, че оставя непроменени основните си лихвени проценти.
Вместо това ЕЦБ заяви, че ще отпуска евтини заеми за банките при лихвени проценти, по-ниски от 0,75%, и временно ще засили покупките на облигации в рамките на своята програма за купуване на облигации в размер на 2,6 трилиона евро (2,9 трилиона долара). Програмата, която в момента работи с обем от 20 млрд. евро на месец, ще бъде увеличена с общо 120 милиарда евро до края на годината, каза ЕЦБ.