IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Съюзът за чист водород на ЕС ще стане факт през лятото

Представителите на индустрията приветстват това с твърдението, че по този начин Европа прави крачка напред към декарбонизирането на газовия сектор

09:30 | 12.03.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Новият подход на ЕС към индустриалната политика, вече успешно тестван с батериите, има за цел да преодолее безизходицата, като разгледа цяла продуктова верига на стойност - от добива на суровини до производството - в няколко стратегически сектора.

Водородният съюз ще бъде „подобен на това, което направихме с батериите“, заяви служител на ЕС пред Euractiv, като посочи електролизата като очевидна област от интерес за производителите от ЕС. „Имаме нужда и от инфраструктура“, за да произвеждаме, транспортираме и съхраняваме водорода, посочи официалният представител.

Но това не означава, че правилата за конкуренция в ЕС ще бъдат загърбени, обясни друг служител, който посочи, че няма да се появят големи европейски монополисти, ако конкуренцията бъде защитена.

По-скоро ЕК възнамерява да адаптира правилата за всеки отделен случай, когато ситуацията го изисква, като се гледа в „геостратегически“ аспект, в който работят европейските компании.

Важни европейски проекти от общ интерес

Служителите на ЕС представиха „много практичен“ подход за индустриалната политика, основан на подробен анализ тип „екосистема по екосистема“, за да насърчи появата на паневропейски промишлени гиганти в стратегическите сектори и да им помогне да се конкурират на световната сцена.

„Всяка от тези екосистеми е изправена пред много различни предизвикателства“, обясни висш служител на ЕС, като заяви, че Комисията ще мобилизира целия си регулаторен арсенал в подкрепа на стратегическите сектори като водорода. „Трябва да коригираме нашите инструменти и тяхното използване в зависимост от реалността на конкретната екосистема“, поясни той.

Сред основните нови инструменти в „инструментариума“ на Комисията са така наречените важни проекти от общ европейски интерес (IPCEI). Нормалните правила за държавна помощ на ЕС няма да се прилагат за проекти, ползващи се със статут на IPCEI, което означава, че националните правителства ще могат да ги субсидират, без да се налага да спазват строги граници на държавните помощи.

„Комисията ще въведе преработени правила за държавна помощ за IPCEI“, потвърди Комисията в изявление, като заяви, че „ще позволи на държавите-членки да финансират мащабни иновационни проекти през граница, които в противен случай не биха могли да бъдат финансирани поради пазарен провал“.

Ревизираните правила за държавна помощ се очаква да бъдат въведени през 2021 г., се казва в съобщението на Комисията относно индустриалната политика. 

Водородна и енергоемка промишленост

Водородът е сред стратегическите индустрии, които се очаква да се възползват от новия статус на проект от общ интерес.

Последна актуализация: 07:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Цоца затъна щото българинът винаги се прави на по- светец и от папата. По- комънист от комуниста и по- капиталист от капиталиста. И прилага на своя земя и територия чужди модели, едно към едно копирани( както му се нареди и той не казва гък) без да съобразява собственият си интерес и особености. Сега е същата история, ама на обратната страна. Важно е да сме до победителя да го слушкаме и да правим квото каже. Но дали това е добро за нас и ще работи ли не е важно. Друг е и въпросът този победител колко е такъв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Някой цоциалистически влашки вестник ли, КАТ тебе????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
dikens15
преди 4 години
Тя Тесла, ако не е държавицата зад нея да я финансира отдавна да е заминала. Това и на децата е ясно. Какви глупости плещиш ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
соца затъна, щото ни управляваха конячета и каруцарчета... и като видяха кво са направили си пратиха децата в сащ :) сучайност... едва ли !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
michaelis23
преди 4 години
то по-скоро хелий 3 би требало да бъде, не некви веинтилатори и слънца ама да видиме ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 4 години
В ЕС ще го направим първи и ще потръгне по цял свят . огледай се отдалече за да си на върхът на хранителната верига след една петилетка ...Все едно слушам др. Огнян Дойнов на пленум на ЦК. Знаеш ли къде затъна предишния соц по нашите земи? Шти кажа като на мой...;) - отпред, точно отпред пред краката. С поглед, вперен далече напред в бъдещето, проеба огромната дупка на настоящето под себе си... Както казват будистите, миналото и бъдещето са само илюзия, майа - продукт на егото. Те са само в твоите мисли. Истинско и валидно за всички е само тук и сега... Think about it... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Пак много писане за нещо просто и ясно. Всичко е казано туканка:Комисията ще въведе преработени правила за държавна помощ за IPCEI, потвърди Комисията в изявление, като заяви, че ще позволи на държавите-членки да финансират мащабни иновационни проекти през граница, които в противен случай не биха могли да бъдат финансирани поради пазарен провал.Кажете сбогом на пазара и учете Пред нас са блеснали житата - това пеехме като деца по пионерските лагери, това ше пеят и вашите... ;) Зелю с непоколебима вяра в бъдещето и посходящи линкове ше ви настройва прайлния зрителен ъгъл към хоризонта... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 4 години
аз пък се сещам че квото си предсказал (за последните 5 г.) че няма да стане, все става ! Стой си при застраховките и не се меси в техническите неща които очевидно не разбираш !Ако имаше акъл за 5 ст. щеше да млъкнеш и да почнеш да четеш повече !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
кво те бърка теб водородът :))) ... нали си в газово-нефтения бизнес ... този съюз ще направи стандарти . направят ли стандарти ще видиш и масово производство на всякакви компоненти от една бъдеща мрежа производство-доставки-консумация ... :))) ... понеже няма стандарти обхващащи цял континент и затова няма голямо развитие . в ЕС ще го направим първи и ще потръгне по цял свят . огледай се отдалече за да си на върхът на хранителната верига след една петилетка . да не пишеш после както под материалите за тесла ... мошшшшшшеници ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
Що се сещам за един разказ на Чудомир, дето в едно село ентусиастите си направиха дружество за залесяване с овощни дървенца - с устав, управленска структура, литература изписваха дори от чужбина, ама нещо се прецака и останаха без... дървенца - но продължиха да заседават, обсъждат и т.н.? Тука е същото - докато енергетиката не се освободи от изкопаемите горива - и въпреки това да има ИЗЛИШЪК на енергия - тия приказки за водорода са просто едно бълнуване на ментално увредени индивиди с власт. Европа е управлявана от сбирщина безмoзъчници и това е видно за всички. Току-що гледах представянето на финансовите пазари дългосрочно - 5 години назад. САЩ са на огромен плюс, въпреки катастрофалният срив в последните дни. "Смазаната от санкции" Русия е 66% на плюс - пак въпреки сривът на акциите от енергийният сектор. Само европейските пазари са на МИНУС - поне трите основни - защото Европа е цъфнала и вързала и е с водеща позиция и трасира пътя към едно утопическо бъдеще. Не е ли очевидно, че инвеститорите не искат да си влагат парите в държави, управлявани от ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още