Главният закон за прилагането на пенсионната реформа на френския президент Еманюел Макрон бе приет от парламента, след като депутати отхвърлиха две резолюции за вот на недоверие към правителството, съобщи DPA.
Премиерът Едуар Филип прекъсна дебатите по законопроекта, като заяви, че приемането му е въпрос на доверие към кабинета, което значи, че той се смята за приет, щом вотовете на недоверие не са минали.
Сега законът отива за гласуване в Сената, където консервативната опозиция има мнозинство, но решението на Сената може в крайна сметка да бъде отхвърлено от долната камара.
Едуар Филип защити новия закон, който по думите му „поправя крещящата несправедливост“ - съществуването на различни пенсионни схеми, премахва остарелите преференции за някои професии, облагодетелства жените и най-бедните.
Реформата, създаващa единна пенсионна схема, предизвика масови протести. Tя има за цел да слее съществуващите 42 различни пенсионни режима в една, основана на точки система, която според правителството ще е по-прозрачна и ще гарантира по-здрава финансова основа на фона на застаряването на населението. Освен това правителството възнамерява да създаде стимули, които да накарат хората да работят по-дълго време, като вдигне възрастта, на която човек може да получава пълната си пенсия, на 64 години, запазвайки законовата възраст за пенсиониране (62 години).