IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Италия показва как да се действа за справяне с последиците от коронавируса

Фискалните мерки на страната са разумни, но щеше да е далеч по-добре ако еврозоната имаше координиран план и фонд за действие

20:00 | 02.03.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Federico Bernini/Bloomberg</em></p>

Снимка: Federico Bernini/Bloomberg

Италианското правителство обяви пакет от стимули на стойност 3,6 млрд. евро (4 млрд. долара), за да помогне на икономиката да се справи с епидемията с коронавирус. Реакцията изглежда навременна и пропорционална. Рим винаги може да прибави още стимули по-късно, ако финансовите пазари го позволяват, пише Фердинандо Джулиано в статия за Bloomberg.

Министърът на финансите Роберто Гуалтиери заяви в интервю вчера, че обмисля план в три стъпки в подкрепа на компании и служители. Италия е най-засегнатата европейска страна от епидемията с Covid-19 с регистрирани близо 1700 случая и 41 жертви. Правителството трябваше да постави под карантина близо 50 хил. души в родните им места и да затвори училища и обществени пространства в редица области, включително в Ломбардия и Венето, които са двигатели на икономиката на страната.

Първият пакет от мерки, включително отлагането на данъчни и ипотечни плащания, обхваща 11 градове, които са поставени под карантина за една седмица. Тези действия не струват много и показват подкрепа за хората, които поемат най-голямото бреме от мерките на правителството. Втората част е по-широк пакет от стимули, подробностите за който ще бъдат обявени към края на тази седмица. В миналото Рим кръстосваше шпаги с Европейската комисия заради целите си за дефицит, но италианското правителство очаква Брюксел да одобри този план.

Най-интересното е, че по думите на Гуалтиери той поддържа връзка с финансовите министри на останалите страни от еврозоната, за да обсъдят възможен съвместен фискален отговор, който би включвал допълнителни ресурси. Не е чудно, че европейските фондови пазари се посъвзеха малко тази сутрин, въпреки че подробностите по евентуален фискален план на еврозоната ще са от ключово значение. Предварително подготвен координиран план за подобни кризи може би нямаше да предотврати паниката на пазарите миналата седмица, но нямаше да навреди.

Подобно на всяко друго правителство Рим е изправен пред огромна несигурност в момент, когато трябва да реши как да действа. Не е ясно колко ще трае епидемията или какви щети ще нанесе. Тя вече намалява местното и чуждестранното търсене, което създава необходимост от фискални стимули. Снабдителните вериги също са нарушени и това ще подложи цените на натиск към повишение и ще бъде сигнал за предпазливост. Все още не е ясно как ще отговори Европейската централна банка. Като цяло Гуалтиери е прав да започва бавно, тъй като винаги може да ускори темпото по-късно.

Правителството трябва също да внимава за финансовите пазари. Държавният дълг на Италия достига 135% от брутния вътрешен продукт, което ограничава вариантите за действие на Рим при криза. Миналата седмица лихвените проценти по италианските държавни ценни книжа се повишиха, а спредът с германските облигации се разшири.

Разумно е да провериш водата, преди да се гмурнеш. Дори с подхода стъпка по стъпка италианският фондов пазар отбеляза спад днес.

Важен е въпросът как правителството ще избере да похарчи парите. Разумно е да се започне със здравната система, която е подложена на натиск заради увеличаването на случаите на заразени. Броят на интензивните отделения предизвиква особено безпокойство. Общата смъртност от вируса в Италия до момента е най-много 2%, но близо 10 на сто от далите положителен резултат се нуждаят от интензивни грижи. С разпространението на епидемията управлението й може да се окаже трудно. Правителството ще трябва да инвестира и в подкрепа на компании, особено на по-малките, за да задържат служителите си и да останат в бизнеса, тъй като дейността им внезапно спира.

Мерките сами по себе си няма да спасят Италия от ужасно първо тримесечие. Очаква се икономиката на страната да се свие. Те не са и най-добрият възможен отговор. Далеч по-добре би било, ако еврозоната имаше общ бюджет, който страните да могат да използват в случай на особено остра криза. Но ако парите бъдат похарчени разумно, мерките на Италия ще предложат така необходимото временно успокоени, докато отмине най-лошата част от епидемията.

Ако епидемията от коронавирус в Европа и света се влоши значително, Европа ще трябва да действа обединено, може би чрез комбинация от парични и фискални стимули. Засега Италия прави каквото може. Това е една стъпка, но Старият континент можеше да управлява по различен начин тази ситуация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още