Европейските борси продължиха седмицата на исторически загуби в петък, след като епидемията с коронавирус продължи да тласка световните пазари към територията на корекция, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 завърши сесията със спад от 3,8% на фона на срива на пазарите в цял свят. Бенчмаркът е загубил близо 12,7% от стойността си тази седмица, записвайки най-лошото си седмично представяне от октомври 2008 г. в разгара на световната финансова криза.
Секторът на суровините изтри 4,6% от стойността си и поведе загубите, а всички сектори и големи борси се озоваха дълбоко на червена територия. Британският индекс на сините чипове FTSE 100 заличи 3,18% в петък и завърши седмицата на ниво от 6580,61 пункта. Френският CAC 40 се понижи с 3,38% до ниво от 5309,90 пункта, а германският DAX е надолу с 3,86% до равнище от 11 890,35 пункта.
Европейските борси навлязоха на територията на корекция в четвъртък, падайки с 10% под рекордните върхове на 19 февруари миналата година, тъй като бързото разпространение на коронавируса извън Китай тласна рязко надолу световните пазари.
Седемте големи борси в Азиатско-тихоокеанския регион също се озоваха на територията на корекцията, а отвъд океана Dow Jones потъва с нови 1000 пункта в петък. Само за шест дни S&P 500 и Nasdaq също направиха преход от рекордните върхове към територията на корекция.
Световните пазари са напът да запишат най-лошата си седмица от финансовата криза през 2008 г., а глобалният индекс MSCI ACWI е надолу с 9%.
Към края на борсовата търговия в Европа в петък броят на потвърдените случаи на коронавирус в света бяха 83 700, а смъртните случаи са най-малко 2859. Днес беше съобщено за първи случаи на заболяването в Азербайджан, Беларус, Литва, Мексико, Нова Зеландия и Нигерия, която е африканската страна с най-голям брой население.
От началото на седмицата световните пазари са изтрили почти 6 трлн. долара от стойността си, а стремежът на инвеститорите към активи-убежища тласна доходността по американските държавни ценни книжа, считани за най-сигурния актив в света, до рекордно дъно, съобщава Ройтерс.
Надеждите сега са Федералният резерв да понижи лихвите още следващия месец, а други големи централни банки да последват примера, за да помогнат на икономиките да преодолеят сътресенията и да предотвратят глобална рецесия.
Нарушаването на международните пътувания и снабдителни вериги, затварянето на училища и отмяната на големи събития помрачават перспективите пред световната икономика, която вече беше отслабена заради търговската война между САЩ и Китай.
Акциите на европейските авиокомпании и туристически агенции поевтиняха с 18%, записвайки най-лошата си седмица от атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ. Индексът на волатилността CBOE, наричан често „индексът на страха“, скочи до 47 пункта, най-високото му ниво от около две години насам, надхвърляйки чувствително диапазона си от 11-20 пункта през последните месеци.
Индексът, който измерва очакваните колебания в американските акции през идните 30 дни, обикновено достига ниво от около 50 пункта при големи разпродажби. Той наближи 90 пункта по време на финансовата криза през 2008-2009 г.
На корпоративния фронт в Европа Thyssenkrupp се съгласи да продаде подразделението си за асансьори на консорциум с водещи партньори Advent, Cinven и германската фондация RAG в сделка за 17,2 млрд. евро (18,7 млрд. долара), съобщи компанията късно в четвъртък.
Книжата на Thyssenkrupp поскъпнаха с 5,6% в следобедната търговия, след като главният изпълнителен директор Мартина Мерц изключи възможността за изплащане на извънреден дивидент и заяви, че приходите ще бъдат използвани за преструктуриране или продажба на оставащия бизнес.
Rolls-Royce се представи най-добре в Stoxx 600 в петък, като прибави 4% към стойността си след силния си отчет.
Компанията-майка на British Airways, IAG, отписа 9% от стойността си, след като предупреди, че очаква печалбата й да намалее заради епидемията с коронавируса.
На дъното на европейския бенчмарк книжата на Argenx поевтиняха със 7%, а цената на акциите на Lagardere спадна с 9,2% след публикуването на резултатите им за 2019 г.
преди 4 години Това вече достига до пълно идиотство - една бърза сметка показва, че всеки озъбен досега, струва на финансовите пазари над 2 милиарда !!! Това е просто грип, сулювци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар