Европейският парламент гласува в сряда (12 февруари) срещу възражението на Зелените за премахване на газовите проекти от предложения четвърти списък на приоритетни енергийни проекти, съобщава Euractiv.
Евродепутатите в Страсбург гласуваха относно предложението, внесено от Зелените, което цели отхвърляне на четвъртия списък на Европейския съюз (ЕС) с проекти от общ интерес (PCI), представен през октомври миналата година от предишната Европейска комисия (ЕК), ръководена от Жан-Клод Юнкер.
Това предложение беше отхвърлено в сряда със значително мнозинство: 443 гласа „против“, 169 „за“ и 36 „въздържал се“.
„В този преходен период ние се нуждаем от енергия от газ, който е необходим мост към още по-чисти, климатично неутрални енергийни източници“, заяви Кристиан Бушой, румънски евродепутат от Европейската народна партия (ЕНП).
Предложеният от Комисията списък съдържа 151 проекта за енергийна инфраструктура, 70% от които са свързани с електричество и интелигентни мрежи.
Освен това в него влизат и 32 проекта за газова инфраструктура, за които критиците предупреждават, че противоречат на амбицията на Европа да стане първият климатично неутрален континент в света до 2050 г.
„Здравият разум надделя“, заяви Ларс Оле Льоке, говорител на ЕНП, който подкрепи списъка.
„Сигурността на нашите енергийни доставки е жизненоважна. Когато подкрепяме 151 енергийни проекта на ЕС в така наречения списък с проекти от общ интерес, ние например помагаме на балтийските страни се сдобият с независимост спрямо руската електрическа мрежа “, заяви Льоке в Twitter.
Реакцията на Зелените
Зелените и екологичните групи от своя страна бяха силно недоволни, подчертават от Euractiv.
„Какъв срам", заяви Микаел Блос, зелен евродепутат от Германия. „Този списък с проекти от общ интерес подкопава Зелената сделка на ЕС и нагрява планетата“, каза той в Twitter.
По неговите думи приоритизирането и предоставянето на финансови средства на газовите проекти означава укрепване на бъдещето на Европа чрез изкопаеми горива и загуба на до 29 млрд. евро, събрани от данъкоплатците.
Но въпреки разочарованието на Зелените, фокусът сега бързо се насочва към следващата битка.
Мнението на Европейската комисия
Изказвайки се в Парламента преди гласуването, еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон обърна внимание на предстоящо преразглеждане на регламента за Трансевропейска енергия (TEN-E), който предоставя насоки за страните членки на ЕС при изграждането на трансгранична енергийна инфраструктура.
„Аз съм напълно ангажирана да преразгледам регламента за TEN-E още през тази година и работя в тясно сътрудничество с ЕП, за да направим инвестициите подходящи за бъдещето на ЕС“, заяви Симсон в Twitter и добави, че споделя визията на Парламента за модерна, чиста, сигурна и интелигентна енергийна инфраструктура на ЕС “.
Въпреки всичко присъствието на даден проект в списъка в никакъв случай не е гаранция, че той действително ще получи финансиране, припомни Симсон на депутатите преди гласуването.
Първият заместник-председател на ЕК и отговарящ за климата Франс Тимерманс посочи от своя страна, че ЕС ще осигури финансиране само за онези енергийни проекти, които подкрепят целта за климатичен неутралитет на Европа.
„За да получат финансиране от ЕС, проектите от списъка ще трябва да подкрепят амбициите на ЕС за Зелена сделка“, заяви Тимерманс в Twitter, потвърждавайки по-ранните изявления на представители на ЕС.
Според новата политическа линия на Комисията, финансирането ще бъде осигурено само за „устойчива“ газова инфраструктура, способна да борави с нисковъглеродни газове, като водород.
Новият подход на ЕК да осигури финансиране само за „устойчива“ газова инфраструктура бе подкрепен и от Кристиан Елер, германски депутат от ЕНП.
„За да се гарантира постепенното преобразуване на нашата енергийна система, газовите проекти в списъка трябва да са съвместими и с водорода, за да бъде подсигурено бъдещето на инфраструктурата“, казва Елер в изявление преди гласуването.
преди 4 години Здравият разум надделя, заяви Ларс Оле Льоке, говорител на ЕНП, който подкрепи списъка.Браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар