Поправките, които предложих, според мен са просто продиктувани от живота. Така руският президент Владимир Путин обясни необходимостта от изменения в Конституцията, цитиран от РИА Новости.
Той увери, че не предлага изменение на основния закон на страната, за да се разширят правомощията му.
„Необходимо ли е да се разширят правомощията на настоящия президент по този начин, мисля, че не. Защото, ако говорим за избора на държавен глава, това трябва да стане на алтернативна основа “, подчерта руският лидер.
Президентът напомни, че руската Конституция е променяна 15 пъти и няма нищо необичайно в продължаващия процес.
„Конституцията, след като беше приета, беше изменена 15 пъти. Това, което се предлага, не е нищо толкова необичайно “, посочи Путин.
Според руското законодателство президентът може да управлява два поредни мандата по шест години, което означава, че Владимир Путин трябва да напусне властта през 2024 г.
“Основно нашата конституция гласи, че общините не са пряко свързани с държавата. Трябва да бъде единна система на власт, така че горните нива на властта да могат да бъдат отговорни за това, което се случва на по-ниските нива, и така тези, които работят в общинските органи да бъдат свързани със страната и интересите ѝ. Същото трябва да се случи и в много други области, и заради това го предлагам, и няма да удължа мандата си”, коментира той по време на посещение в град Череповец във Вологодска област, който е голям индустриален център в Северозападна Русия.
Путин подчерта, че колкото по-широка е дискусията за конституционните промени, толкова по-народна ще е руската Конституция. Руският лидер поясни, че хората ще усетят, че участват в този процес благодарение на тази по-широка дискусия.
“Предстоящият референдум ще бъде решаващият фактор за крайното решение за конституционните промени, продължи Владимир Путин. Според него предстоящото гласуване е най-висшата форма на демокрация – плебесцит. Според него процесът по изменение на Конституцията ще отнеме около три месеца.
На 23 януари Държавната дума на Русия прокара на първо четене законопроекта за промени в Конституцията. Първоначално второ четене беше планирано за 11 февруари, но впоследствие беше изместено за края на февруари и началото на март заради много предложения за поправки.
След приемането на законопроекта от парламента, той ще бъде подложен на референдум.
На 15 януари Путин, по време на обръщението си пред Федералното събрание, обяви, че едно и също лице не трябва да заема длъжността президент на Русия повече от два мандата подред. Тогава той предложи идеята за промяна на Конституцията. Беше сформирана работна група за обсъждане на инициативите на руския лидер, в която бяха включени около 70 души, а руското правителство подаде оставка.
Бившият премиер Дмитрий Медведев заяви, че новият кабинет ще се справи по-ефективно със задачите, поставени от руския лидер.
преди 4 години Препишете поне, кво точно ше променят там, то тва е интересното че корейката от Козяк и тя искаше да сменя наща Конституция ама не каа точно кво искала да сменя или не са и казали оше не и е ясно .... И ние иаме едни закони у наща Конституция .....Чл. 5. (4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат. (чужденците имат право да ви ограбват легално, а вие им противоречите)Чл. 11. (2) Нито една политическа партия или идеология не може да се обявява или утвърждава за държавна. (Не може да имате идеология, само nедали може)Чл. 14.Семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото. (Истанбулска конвеция, НПО) отговор Сигнализирай за неуместен коментар