Турската инфлация се е ускорила по-бързо от очакваното за втори пореден месец, тласкайки реалните лихвени проценти още по-ниско под нулата. Те достигат същите нива като тези в Япония след пет цикъла на агресивно парично облекчение, посочва Bloomberg.
Инфлацията в страната е близо до нов връх и централната банка може да се окаже изправена пред необходимостта да предприеме най-противоречивото си решение, откакто начело застана новият управител Мерат Уйсал. През миналия месец институцията обеща следващата ѝ стъпка да бъде „водена от данните“.
Ускорението на цените през януари превишава всички без четири прогнози на 22-ма икономисти, анкетирани от Bloomberg, като достига 12,2% спрямо 11,8% през декември.
Въпросът пред Уйсал сега е дали централната банка не е отишла твърде далеч в желанието си да намали лихвите до едноцифрени стойности, което бе едно от желанията на президента Реджеп Ердоган. Макар че прогнозите след това тримесечие бяха достатъчно благосклонни, за да продължат централните банкери политиката си на облекчения, то стойностите на инфлацията от миналия месец може и да им подействат като спирачка.
Уйсал пое Турската централна банка, назначен лично от Ердоган, в момент, когато реалните лихвени проценти в страната бяха най-високите в света. След няколко кръга на понижения сега те се намират на същото ниво като тези в Япония – страна, която от години страда от свръхниска инфлация и не успява да достигне целта на централната банка въпреки предприетите мерки. За сравнение, ускорението на цените в Турция превишава целта от 5% вече повече от осем години.
Тласкани основно от хранителните стоки, разходите се увеличават независимо от решението на правителството да отмени автоматичното данъчно увеличение върху алкохола и тютюневите изделия. В отделна мярка в понеделник от Турската статистическа служба понижиха тежестта на храни, транспорт и жилищно настаняване в потребителската кошница за 2020 г. За сметка на това делът на алкохолните напитки и тютюневите изделия скочи драстично до 6,06% от 4,23% малко след обявяването на паузата в данъчното увеличение за първата половина на годината.
Централната банка очаква растежът на цените да остане силен и през първото тримесечие, а инфлацията да е на ниво от 11,5%. Според Уйсал ръстът на потребителските цени ще започне да отслабва от следващото тримесечие и ще спадне до заветните едноцифрени стойности през втората половина на годината.
Ново облекчаване на паричната политика е само въпрос на време, тъй като централната банка не внесе промени в своите инфлационни прогнози за годината и след това. Уйсал вече е посочвал, че предстои по-постепенно облекчаване на лихвите след агресивното понижение от миналия юли насам.