По време на петия пореден стрес тест основните европейски банки ще са подложени на по-строг преглед от досегашния, за да се гарантира, че са по-устойчиви на кризи. Например, току-що стартиралото издание за 2020 г. разглежда как спадът на икономиката на Европейския съюз (ЕС) до 2022 г. с общо 4,3% ще се отрази на балансите на банките.
Освен това европейският банков регулатор EBA обяви в петък в Лондон, че за първи път ще бъде тествано как такава рецесия, заедно с още по-дълготрайните отрицателни лихвени проценти, ще се отрази на сектора. Очаква се резултатите от стрес теста да бъдат публикувани на 31 юли.
И по отношение на другите критерии, като покачването на безработицата и инфлацията или спад в цените на акциите или цените на имотите, ще има по-строги изисквания, отколкото през 2018 г. Някои от новите методи не са толкова лесни за сравнение.
Със затегнатите условия EBA също така отговаря на честите критики, че предишните стрес тестове са били твърде меки, както я критикуваха и през лятото експерти от ЕС. „Европейските банки трябва да бъдат подложени на по-тежки финансови сътресения по време на стрес теста", се казва в доклад, публикуван от Европейската сметна палата по това време.
Регулаторите по целия сят редовно проверяват колко уязвими биха били банките в случай на криза. Тестовете трябва да разкрият възможно най-рано рисковете в балансите. Стрес тестовете обаче не се приемат безспорно: в крайна сметка до каква степен се претегля всеки един риск в хипотетичните сценарии е в ръцете на надзорните органи.
Въпреки излизането на Великобритания от ЕС британските банки също ще бъдат отново тествани. Великобритания вече не е в ЕС от тази събота (1 февруари). Тъй като все още има преходен период до края на 2020 г., засега малко неща ще се променят. Тъй като тестът стартира преди самия Brexit, британските банки все още са обхванати от проверката.
Общо 51 банки трябва да се изправят пред тествани - те покриват около 70 процента от банковия пазар по отношение на активите.