Във вторник Европейската комисия (ЕК) започна публичен дебат относно предстоящия Закон за климата на Европейския съюз (ЕС) с идеята да включи целта на блока за постигане на климатичен неутралитет до 2050 г. в обвързващо законодателство преди конференцията на ООН за климата, която ще се проведе в Глазгоу по-късно тази година, пише Euractiv.
Според първия заместник-председател на ЕК и шеф по въпросите за климата Франс Тимерманс Европа „не губи време“, когато става въпрос за борбата с климатичните промени.
„Имаме науката, имаме технологиите и със сигурност можем да намерим парите“, заяви холандецът по време на публични дискусии относно предстоящия закон на ЕС за климата.
Според Комисията Законът за климата „ще определи посоката на действия в тази област в блока, ще даде необходимата доза предвидимост на инвеститорите и ще затвърди необратимостта на зелената трансформация“.
Основната цел на закона ще бъде „дисциплиниране“ на всички сфери и страни за изпълнение на целта за неутралитет до 2050 г.
Зелената индустриална революция ще се случи на глобално ниво, независимо дали европейците са на борда ѝ или не, предупреди Тимерманс.
Натоварен график
Законопроектът на ЕК се очаква да бъде представен през март.
Европейските политици са изправени пред строг график преди срещата на върха на ООН по въпросите на климата в Глазгоу през ноември, където се очаква ЕС да обяви актуализирана цел за намаляване на въглеродните емисии за 2030 г., заяви Паскал Канфин, френски евродепутат, който председателства комисията по околна среда на Европейския парламент.
Ако предложението на Комисията за климатично законодателство бъде представено през март, комисията по околна среда на Парламента може да гласува за него през юни преди парламентарния вот през юли, обясни Канфин.
Той допълни, че голяма част от членовете на ЕП подкрепят 55% намаляване на емисиите на парниковите газове спрямо нивата от 1990 г.
Комисията трябва да изготви своя анализ за разходите и ползите по отношение на целта за 2030 г. „до лятото“, каза Канфин, добавяйки, че „лятото е през юни“.
Той също така предупреди, че държавните ръководители вероятно ще бъдат изправени пред множество искания от различни индустриални сектори, които ще лобират за специално отношение съгласно Закона за климата.
преди 4 години Европа да идва да се учи на климатична неутралност от България. Ние в момента произвеждаме по-малко СО2, отколкото абсорбира българската природа. Спрямо базисната 1990 година сме понижили изхвърлянето на СО2 с над 50 процента. Даже издишания от хората СО2 намалихме успешно, като съкратихме нацията с 2-3 милиона души. Ето и днес българските въглищни централи не работят, а внасяме ток от въглищните централи на Турция/които не плащат СО2 и нямат сероочистващи и азотоочистващи филтри/. Така Европа цапа по-малко, нищо че Турция цапа и папа повече на наш гръб! /За сравнение 68 процента от енергетиката на Турция е на фосили, срещу 40 процента в България/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Бе *** или не - има достатъчно власт, за да ебемайката на икономиката на ЕС и сума сателити и партньори наоколо. Тези лемури в ЕК са като Политбюро - достатъчно беше некой да успее да убеди поне един от бандата синодални мухъли в нещо и веднага излизаше решение, което беше повече от закон - нема не искам, нема недей! Така, помня, един ден осъмнахме с решение - Борбата - национален спорт... и сички в часовете по физическо учиме суплес, раменно и любимата на Ал. Томов (бореца - св. шамп.) сърмичка.Друг ден - почин: Петилетката за 3 години - айде юруш... Друг ден - Самозаджволяване... айде раздаваме земи на трудещите се да си гледат компир... И сичко става с решение на некви там на тъмно и после ходи да оспорваш - веднага ставаш враг на прогреса... Само че има и втора част - всички тези и други политически простотии удряха по икономиката и тя накрая се предаде. Чак тогава некои се сетиха, че ако я оставят на мира или просто на пазара, всичко ще си дойде на място. Е, едни ше са богати, а други - бедни, ама то вечно щастие нема... не може и у я докрая и душата у рая... Та мисълта ми е, че като се управлява една икономическа система с планове, (щото с въглеродния преход се задава план, срок - нали?), с укази, постановления и директиви, то това вече е командно-планова икономика, а при нея апетитът идва с яденето... или нещо като вица, че к ур рамене няма... влиза докрая и плющи докато му е гот... ;) :lol: Директива за това, план за онова, проект за едиквоси, айде приемане в ЕК и ЕП - там бързо става с машината - и айде, здравейте - аз съм вашата леля - вуйна на закона... И всъщност, и в това - плановата икономика - нема нищо лошо. Поне за мене - се тая - аз съм вече само рентиер-наблюдател. Язък само за жалкарите, дето денонощно тука ручат жабетата срещу социализъма и онанизъма, комунистите и онанистите... и прочее политически шитляци - продукт на безплодните им комплексарски пролетарски тикви... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мисля, че по-адекватна тема за дебат ще е: " *** ли е Тимерманс и как да бъде елиминиран?" отговор Сигнализирай за неуместен коментар