Главният изпълнителен директор на Deutsche Bank AG Кристиан Зевинг заяви, че Европейската централна банка е пропуснала възможността да прехвърли на положителна територия лихвените си проценти, докато икономиката все още е била силна. С това той се присъединява към групата на други високопоставени мениджъри, които засилиха критиките си срещу ръководството на ЕЦБ преди първата му за годината среща в четвъртък, съобщава Bloomberg.
В изказване в рамките на Световния икономически форум в Давос ръководителят на най-големия германски кредитор заяви, че намаляването на лихвите под нула е било правилен ход, за да се подсигури единната валута. Но колкото по-дълго налице са отрицателни и ниски лихвени проценти, толкова по-голяма става пропастта между корпорациите и инвеститорите, които се облагодетелстват от евтините заеми и хората, чиито спестявания се изпаряват, коментира той.
„Изпуснахме изхода“, посочи Зевинг по време на дискусия в същия ден, в който ЕЦБ заседава във Франкфурт. Според него няма да има бърза промяна на лихвите, но очаква „една или друга“ промяна по време на мандата на управителя на ЕЦБ Кристин Лагард.
Очакванията са съветът на ЕЦБ да остави без изменение лихвените проценти и през януари, като днес също така ще бъде обявена и първата оценка на целта за инфлация от 2003 г. насам.
Критиките на Зевинг отразиха коментарите на бившия управител на Бундесбанк Аксел Вебер, който в момента е председател на UBS Group AG, както и на Кеес ван Дийкузен – ръководител на холандския кредитор ABN Amro Bank. В интервю от сряда Вебер заяви, че отрицателните лихвени проценти са пречка, а не „удобен инструмент“ за парична политика.
„Колкото по-дълго се запази тази политика, толкова по-важни стават страничните ефекти“, заяви той.
Политиката на ЕЦБ, започната от предходния управител Марио Драги, затруднява европейските банки, тъй като така те са принудени да плащат на ЕЦБ за депозити, заяви на свой ред Ван Дийкузен.
преди 4 години Така наречения "изход" от отрицателните лихви беше "изпуснат", нарочно от ЕЦБ. Наясно са прекрасно, какво можеше да направят, и кога да го направят, но не го направиха. Кристин Лагард е просто една кукла на конци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Лошото е, че гнилата Deutsche Bank е толкова голяма, че вероятно ще повлече огромна част от европейската банкова система със себе си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дойче б., която е се срина от 110 евро за акция на 7.50 изпусна не малко възможности се крепи на изкуствено дишане от ЕЦБ и Германия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пред Европа има много изходи . Великобритания хванаха единия . отговор Сигнализирай за неуместен коментар