Това ли ще е годината, в която европейските компании най-накрая ще запишат ръст на печалбите?
Този въпрос си задаваха инвеститорите дълго време. Докато печалбите на компаниите в САЩ устойчиво растат през десетилетието след финансовата криза, то данните в Европа показват стагнация. Бичите прогнози се сблъскват в разочароващата реалност. Сега, когато ценните книжа отбелязват рекордни върхове, а паричната политика е по-вероятно да се нормализира, ръстът на печалбите може да се окаже ключов фактор за евентуално рали.
Анализаторите очакват печалбата на членовете на индекса Stoxx Europe 600 да нарасне средно с 8,2% на фона на тазгодишния 1%. Стойността е близо до 8,6-те процента, очаквани в САЩ. Въпреки това много стратези са скептично настроени, наричайки прогнозата прекалено оптимистична. 1
Това, което би помогнало, е икономическо възстановяване, като последните отчети показват колебливи признаци за стабилизиране. Политическите кризи в Европа оказаха своето влияние върху инвеститорите, регионът беше засегнат и от слаби макроикономически данни и липса на растеж при корпоративните печалби през последните години.
Stoxx 600 изостава от S&P 500
Стратезите на Deutsche Bank отбелязват, че европейските книжа изостават от тези на САЩ през последните осем години, след като в продължение на 40 успяваха да поддържат еднакво темпо. В същото време, с изключение само на периода около европейската финансова криза и корекциите заради намаляването на корпоративните данъци в САЩ, ръстът на печалбите е идентичен. Очакванията са печалбите за акция на Стария континент да съвпада с тази в САЩ през 2020 г.
Не всички обаче са положително настроени. Сезонът на отчетите, който започна с годишните данни на UBS, по всяка вероятност ще завърши със смесени резултати, прогнозират от Morgan Stanley. Според тях средните прогнози за 2020 г. са „оптимистични, но не и неправдоподобни“, като допълват, че европейските акции са все по-устойчиви на спадове в печалбите през последната година.
На европейския фронт компаниите в секторите на телекомуникациите, технологиите, търговията на дребно и петрола се очаква да отбележат двуцифрен растеж през тази година, показват данни на Bloomberg. Бавен темп на растеж – под 7%, се очаква при финансите, суровините и медиите. 2
Енергийният и добивният сектор, които отчетоха двуцифрен спад в печалбата през 2019 г., остават уязвими на отслабената глобална промишленост и ценови движения, посочва Едуард Парк, заместник-главен инвестиционен директор на Brooks Macdonald Asset Management.
Петролът записа особено волатилно начало на 2020 г. след пика в американо-иранските отношения.
Прогнозите са най-оптимистични за технологичните акции, въпреки че измерителят, който проследява представянето им, е близо до нивата си от дните на дотком балона. Основна причина за това е увеличаната автоматизация и корпоративните инвестиции в сектора, които ще увеличат маржовете, смята Парк.
За богатия на износители Stoxx 600 глобалният растеж и силата на еврото ще са ключови фактори за корпоративните печалби.
„Европа традиционно е по-циклична и отворена глобално по много начини, така че ако и когато налице е стабилно световно възстановяване, от тази страна на Атлантика има място за растеж“, посочва Тим Крейгхед, стратег за Европа на Bloomberg Intelligence.