IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фон дер Лайен: ЕС трябва да е готов да защити дипломацията си със сила

Европейският съюз се нуждае от твърда сила, но винаги заедно с дипломация и (мерки за – бел. ред.) превенция на кризи, заяви председателят на ЕК

09:02 | 21.01.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европейският съюз трябва да е готов да защити дипломацията си със сила, след като министрите на външните работи от страните членки обсъдиха възможността за изпращане на войски в Либия.

Докато Фон дер Лайен беше на първото си събитие на Световния икономически форум в Давос след поемането на поста си, държавните представители в Брюксел обсъждаха как да гарантират, че крехкото примирие в Либия ще се прероди в траен мир.

„Европейският съюз се нуждае от твърда сила, но винаги заедно с дипломация и (мерки за – бел. ред.) превенция на кризи“, заяви в понеделник председателят на ЕС в интервю за Bloomberg Television от Давос. „Само така заедно имаме обширна сигурност“, допълни тя.

Предизвикателството за ЕС не е само да гарантира стабилността в страната производителка на петрол от другата страна на Средиземно море, но също така и да си върне изгубеното влияние, след като Русия и Турция поеха юздите, изпращайки сили в подкрепа на двете враждуващи сили в държавата. Единият вариант за Брюксел е да изпрати свое собствено военно присъствие в Либия, но много страни са предпазливи по отношение на участието си в конфликта.

Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ допълнително увеличи натиска върху намирането на формула, която ще позволи на ЕС да придаде икономическа тежест върху външната си политика. След като САЩ започнаха да изтеглят силите си от региони като Близкия изток, конкурентите на блока започнаха да запълват празнините в страни като Либия и Сирия.

Миналата година германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон подписаха двустранно споразумение, което поставя основите на европейска армия.

Въпреки това Фон дер Лайен отхвърли възможността за съвместно командване и заяви, че това, което е от значение е системата на европейските държави, която позволява взаимодействие между военните сили на отделните държави на бойното поле.

Меркел беше домакиня на среща на най-високо равнище за Либия в Берлин тази неделя, на която присъстваха също руският и турският президент. На нея те се договориха да работят за постигането на по-трайно примирие в северноафриканската страна. Въпреки това преговорите също така показаха как глобалните сили се затрудняват да намерят решение на конфликта, започнал преди години. Командир Халифа Хафтар, който се противопоставя срещу признатото от ООН правителство, води продължаваща с месеци офанзива срещу Триполи, като сражения имаше край столицата и през уикенда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 2
korn
преди 4 години
Кои руснаци, тези същите дето преди няколко години тръгнаха да минават през Киев за Берлин, а всъщност са още в Донбас ли хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Otka4eni reformatori
преди 4 години
Ква сила *** па,тко заспала. Не виждаш ли, че нямате армия и при една хипотетична война, поотделно Европа може да бъде прегазена и от руснаците и от американците и от китайците, че дори и от турците... То всъщност Ислямска дъжава да ни нападне няма да можем да я спрем.ква сила кви 5 лева, като немаш нищо. И кой ще пращаш на война. джендърави ли... или меки китки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
korn
преди 4 години
Действа се бавно по много причини. Англичаните бяха против Европейска армия. Темата е тежка и за много европейци, които след втората световна война свикнаха САЩ или Русия да воюват вместо тях, американци и руснаци да измират по света, а западно европееца да се занимава с туризъм а източноевропееца да си вари ракията. Друг проблем е че ЕС има много пари и възможност и знанията да създаде всякакви оръжия-пистолети, бомби,танкове, самолетоносачи, самолети,подводници, атомни и водородни бомби. Има пари и да плаща за войници-тези един-два милиона бежанци които дойдоха за кво мислиш че ще се изпоузват. Европейска армия има от години, но разширяването и се движи бавно, тъй като е заплаха за всички други играчи на сцената. Като се вземи на предвид и историята на европееца който е отговорен за двете световни войни и желанието му да колонизира и избива съвсем нормално е другите да се притесняват от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
lyusien
преди 4 години
Има напредък в мисленето на ръководството на Е С но все още се действа твърде бавно Създаването на обща европейска армия е неизбежно и колкото по бързо стане това толкова по добре за гражданите на Европа За да може добрата дипломация и огромната икономическа мощ да имат солидна военна подкрепа Само тогава може да има успешна дипломация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още