IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Младите политически лидери взимат съдбата на Европа в свои ръце

И Марин, и Макрон принадлежат към новото поколение, което вярва в гражданското общество повече, отколкото в партиите

14:58 | 12.12.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	Санна Марин на преден план.<em> Източник: Ройтерс</em></p>

Санна Марин на преден план. Източник: Ройтерс

Встъпването в длъжност на 34-годишната Санна Марин като министър-председател на Финландия не е нещо необичайно. През последните години в Европа се наблюдава тенденцията все по-млади хора да се превръщат в политически лидери, тъй като новото поколение изглежда се справя по-добре на фона на все по-сложния политически пейзаж, пише в свой коментар Леонид Бершидский от Bloomberg.

Всъщност в световен мащаб средната възраст на политическите лидери се увеличава след 50-те години на миналия век. В Европа, обаче, средната възраст на политическите лидери намалява от 80-те години на миналия век насам, заемайки позиция значително под средното ниво за света.



            

Сегашната група от национални лидери на Европейския съюз (ЕС) е на средна възраст от 52 години. Групата от 28 души включва осем лидери под 45-годишна възраст. Само петима от лидерите са по-възрастни от 60 години, а само един е над 70 годишна възраст.

Марин, чието встъпване в длъжност беше потвърдено от финландския парламент във вторник, получи позицията, след като управляващата коалиция от пет партии отстрани предишния министър-председател Антти Ринне. Марин беше заместник на Ринне начело на Социалдемократическата партия и ефективно проведе успешната си предизборна кампания по-рано тази година, докато Ринне беше принуден да си вземе дълъг отпуск.

Марин често получава въпроси за възрастта и пола си, на които тя отговаря, че никога не мисли за тези фактори, а единствено за целите си в политиката.

Останалите четири партии в коалицията също се ръководят от жени, три от които са в тридесетте си години.

Възходът на Марин не се отнася само до прогресивната политическа култура на Финландия – държавата, която сред първите в Европа позволява на жените да гласуват преди повече от век. Става дума и за определен нов подход, който младите лидери въвеждат във все по-фрагментираната политика на континента.

В Дания 41-годишният социалдемократ Мет Фредериксен ръководи правителство на малцинството, което разчита на подкрепата на три други партии. Управлението на кабинета продължава вече 152 дни, а партията разширява преднината си над съперниците според проучвания.

Себастиян Курц, председател на Австрийската народна партия, най-напред се опита да изгради коалиция с крайната десница, а когато това се провали, започна преговори със Зелените.

Последна актуализация: 13:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
deaf
преди 4 години
Че партиите са мъртви е ясно,но пък и гражданското общество е политическа безсмислица. Има смисъл да се говори за гражданскИ обществА,(и такива съществуват. Например "жълтите жилетки"),но едно-единствено гражданско общество няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още