Ръководителите на ЕС биха искали Борис Джонсън да триумфира в изборите във Великобритания, макар че никога не биха си го признали. Въпреки личните и политическите различия и трайната липса на доверие силна победа на Джонсън утре ще означава, че окончателното напускане на Великобритания на Европейския съюз най-накрая ще се случи. А след почти четири години на „агонизиращи“ преговори вече се забелязва колективно желание всичко това да приключи, пише Bloomberg.
Когато Джонсън пое поста на министър-председател, европейците бяха предпазливи към човека, когото познаваха като журналист със силно критично мнение за Брюксел, лице на кампанията за напускане по време на референдума през 2016 г. и изпълнената му с гафове кариера на външен министър. Но оттогава мнението за него се повиши в средите на ЕС.
Френският президент Еманюел Макрон поддържа топли отношения с Джонсън. Това си пролича най-вече на срещата на Г-7 през август, когато британският премиер все още се опитваше да постигне преразглеждане на споразумението с ЕС (нещо, което той успя да осъществи няколко седмици по-късно). „Онези, които не го вземаха на сериозно, сбъркаха“, каза Макрон на следващата срещата на върха през октомври.
Твърди се, че Джонсън е оставил много добро впечатление по време на среща на високо равнище на ръководителите на държавите от НАТО, на която британският министър-председател беше символичен домакин през миналата седмица. Уловеният от камерите епизод, при която Джонсън изглежда се шегува с Макрон, холандския премиер Марк Рюте и канадския Джъстин Трюдо за сметка на Доналд Тръмп е типична за неформалните разговори, които ръководителят на изпълнителната власт в Обединеното кралство е водил с много свои колеги.
В ЕС се страхуват от установяване на т.нар. правителство на малцинството, в което никоя партия няма абсолютно мнозинство и зависи от конкурентите си за подкрепа, тъй като това може да доведе до по-голямо забавяне на започнатите процедури. Слаб, нерешителен преговарящ партньор би затруднил преговорите за бъдещо търговско споразумение, които се очаква да започнат веднага след напускането на блока от страна на Великобритания.
Урните ще затворят в четвъртък в 22 ч. местно време и едва тогава ще получим индикация дали Джонсън ще има правомощието да изведе Великобритания от ЕС на 31 януари и да започне преговори за отношенията след Brexit.
Резултатът е от значение за ръководителите на държавите от ЕС, защото техните икономики ще пострадат, ако, както предупреди германският канцлер Ангела Меркел, Великобритания предприеме по-облекчени регулации на бизнеса и по-ниски данъци.
Ако лейбъристите постигнат победата на изборите, те ще положат усилия да преработят сделката, за да задържат Великобритания в митническия съюз до провеждането на повторен референдум. Въпреки че идеята за повтаряне на общественото допитване е все още привлекателна за някои от ръководителите на ЕС, тя все по-рядко излиза на дневен ред.
Доналд Туск, който миналата седмица нарече напускането на Великобритания „една от най-значителните грешки“ в историята, се оттегли от поста на председател на Европейския съвет и беше заменен от бившия премиер на Белгия Шарл Мишел, за когото се твърди, че има далеч по-прагматични възгледи.
Въпреки очевидните предимства за ЕС от силно мнозинство на Консервативната партия, високопоставен представител на съюза изтъкна, че европейските правителства не са склонни да се доверяват на Джонсън. Ръководителите изразяват притеснение относно желанието му за по-тясно сближаване със САЩ след Brexit и неяснотата около точните параметри на сделката, която ще бъде сключена с ЕС.
Джонсън посочи, че би искал да запази безмитната търговия или квоти, като в същото време отдалечи Великобритания от повечето стандарти и регламенти на ЕС.
Но обещанието му да постигне търговска сделка до края на 2020 г. едва ли ще бъде изпълнимо, ако не се откаже от някои от червените си линии.
Въпреки това ръководителите на ЕС твърдят, че споразумение по най-критичните въпроси, без да е необходимо преминаване през дългосрочни процедури за ратификация във всеки национален парламент, не е изключено.
Но всичко това ще зависи много от броя на местата в парламента, които Джонсън ще печели.