Гръцката фондова борса отчита едни от най-добрите резултати в световен мащаб през тази година, защото инвеститорите вярват, че новият премиер Кириакос Мицотакис ще изпълни обещанието си за привличане на чуждестранни инвестиции и засилване на растежа, пише Bloomberg.
Банковите акции почти са удвоили стойностите си за последните 12 месеца. Политиците и финансистите смятат, че са намерили ефективен начин за справяне с лошите кредити на банковата система. Схемата, наречена „Проект Херкулес“, включва сложна комбинация от секюритизация и държавни гаранции, изградена по италиански план, наречен GACS.
"Херкулес" без съмнение ще помогне на банките да осигурят по-добра цена чрез ликвидиране на необслужваните си заеми. Но се създава риск, че данъкоплатците може „да платят сметката“, ако нещата не вървят по план. Правителството също трябва да реформира законите за несъстоятелност в Гърция. Това ще увеличи стойността на обезпеченията, заложени от банките.
Гръцките банки отчитат загуба в размер на около 75 милиарда евро (83 милиарда долара) от необслужвани заеми. Тази потресаваща сума ,еквивалент на около 40% от общите кредити на страната, понижава стойността на акциите и затруднява кредиторите при предоставянето на заеми на бизнеса и потребителите. Години наред политиците и банкерите се сблъскват с два проблема по отношение на действията, които могат или не мога да предприемат. От една страна, европейските правила за държавна помощ забраняват на правителствата да откупуват лошите кредити при завишени цени, докато кредиторите, които ги продават на прекомерно ниски цени, рискуват да създадат дупка в балансите си.
Сега правителството на Мицотакис казва, че ще издаде гаранции в размер до 12 милиарда евро, които кредиторите да могат да използват, докато обединят своите лоши кредити в общ неликвиден портфейл, обособявайки ги според тяхната рисковост - процес, наречен „секюритизация“. Гръцката държава ще гарантира "старшия" транш, докато "мезо" и "младши" траншовете ще бъдат по-малко защитени. Банките планират да запазят основния транш в своите баланси. Останалите ще бъдат продадени или разпределени на инвеститорите.
Тъй като старшият транш се счита за безрисков, това ще освободи голяма доза капитал, който да бъде използван по-добре. Схемата GACS беше успешно приложена в Италия, където помогна за свиване на размера на необслужваните кредити.
Погрешно е обаче да се предполага, че Херкулес може изцяло да разреши проблемите в банковото дело на Гърция.
Друго притеснение е, че режимът на несъстоятелност в Гърция не е достатъчно структуриран. Има няколко вида производства за несъстоятелност на компании и физически лица, което дава възможност за арбитраж между различните процедури. Новото правителство планира да опрости нещата, но реформата може да доведе до граждански протести поради заплахата собственици на жилища да бъдат оставени на улицата заради известно просрочване на плащанията по ипотечните им кредити. Независимо от това, по-рационализиран режим на несъстоятелност е от съществено значение.
Засега може да се каже, че гръцките банки се намират дори в по-добра позиция от европейските си колеги. Там лихвите по кредитите са по-високи от други места в еврозоната, което дава на банкерите високи маржове. Възстановяващата се икономика би отчела допълнителна полза, ако новото правителство продължи да изпълнява своите реформаторски обещания.