След като надигра и маргинализира Запада в Сирия, откривайки пътя на режима на Башар Асад да постигне решаваща победа в кървавата гражданска война в страната, президентът Владимир Путин сега се стреми да направи осезаемо руското присъствие в Либия.
Това е нов кръг в шахматната игра в Близкия Изток, където Вашингтон, изглежда, отново се оказва в отбранителна позиция.
Американски официални лица и доклади разкриват, че руснаците трупат войски, оръжия и наемници. Преди всичко, те изглежда чертаят рамката за стратегически дует с турците като онзи, с който много успешно си поделиха влиянието между двете страни в Сирия. Така президентът Доналд Тръмп бе поставен в ситуация да изглежда глупаво.
Каквито и да са изводите за този негов напън, президентът Путин играе картите си правилно. Нападението срещу американската дипломатическа мисия в Бенгази през 2012 г., при което загина посланик Кристофър Стивънс, остави психологическа травма върху американската политика спрямо Сирия, и Вашингтон изглежда не е в състояние да я преодолее.
Това, заедно с хаоса, причинен от борбата между многобройните групировки за собствените им цели, създаде идеална обстановка Русия да се намеси. Либия, след Сирия, е поредно доказателство, че политиката на бездействие, която администрацията на Тръмп сякаш води, е най-големият стратегически коз, с който Путин разполага. Той се опитва да направи така, че Москва да запълни вакуума на ръководство, оставен там.
След като 4 години подкрепяше силите на генерал Халифа Хафтар на Изток чрез дипломатически и други методи, Русия достави дронове, самолети, артилерия и войски, за да оформи финалния изход от либийската война. Освен че печели право на вето върху каквото и да е бъдещо решение (на конфликта), Русия се опитва да обгради НАТО от юг. Този стратегически ход несъмнено ще предизвика сърцебиене в Европа.
Опитвайки да се настани в Либия, Русия се стреми да получи достъп до стратегическите либийски пристанища на Средиземно море и да отвори път към по-нататъшна експанзия на влиянието си в Африка. Потокът от легална (и нелегална) миграция към Европа ще бъде друго съображение. Това е проблем за Европа и Москва би била доволна да получи някакво влияние върху този процес. В далечен план, руснаците биха желали да бъде вдигнато оръжейното ембарго, наложено от ООН на Либия, където руските оръжия са навсякъде. Либия може да възстанови предишния си статут, както при Кадафи, на забогатял от петрола клиент на нейната процъфтяваща военна индустрия.
Би било обаче грешка да се мисли, че целта на Русия в Либия е да укрепи позициите на Либийската национална армия (ЛНА) на Хафтар. Путин, всъщност, играе двойна игра от двете страни, внимателно лавира и изчаква да подкрепи онази групировка (ако се очертае такава), която се окаже краен победител.
Най-изненадващата промяна в конфликта може да се окаже едно опасно партньорство, очертаващо се между Русия и Турция, което точно да копира комбинираната сирийска стратегия на заиграване с всички страни и подялба на "плячката" между двете.
Макар че Турция подкрепя признатото от ООН правителство и неговите сили в Триполи срещу офанзивата на Хафтар, опцията да заложи всичко върху проницателната визия на Путин може да й се стори обещаваща. Турският президент Реджеп Ердоган каза по-рано т.г., че Турция ще мобилизира всички налични ресурси, за да "разочарова онези, които искат да превърнат Либия в нова Сирия". Но изглежда, че самият Ердоган се надява на точно такъв изход, подобен на новата "руско-турска" реалност на терена в Сирия.
Турция подкрепя една все още, поне на думи, призната от Запада сирийска опозиция срещу Асад, и застава с мощта си зад едно подкрепяно от Запада либийско правителство срещу друг силен човек, който използва военна сила, за да овладее големите градове (на страната). Но, както става в северна Сирия, западните колебания могат да доведат до това Москва и Анкара да получат голямо влияние.
По този начин руско-турският дует може да проведе новата близкоизточна игра на тронове в Либия, макар и никога да не се стигне до формален пакт между двете страни. Вече е налице известно движение към създаване на нови връзки (между тях). Москва се надява да сключи сделка за доставка на Турция на още ракетни системи С-400 през първата половина на идната година. Подобен ход ще обтегне още повече отношенията между Турция и САЩ, след като Вашингтон вече изключи Турция от програмата за американския стелт-бомбардировач Ф-35 като наказание, че е купила руската система С-400 по-рано т.г.
С течение на времето доверието на Ердоган в руския му партньор рязко ще расте, което ще остави на натовските партньори малко възможности да примамят турците обратно в западната орбита.
Египет и ОАЕ, които от години подкрепят Хафтар в Либия, се оказаха изложени на, може би, най-големия стратегически блъф в региона. Като най-големите съперници на Турция, двете страни винаги са смятали една руска интервенция за възможен стратегически поврат във военната офанзива на Хафтар за контрол над Триполи. Но руският стремеж към влияние може да се окаже съкрушителен за интересите на Египет и Емиратите в Либия. Докато Кайро и Абу Даби се надяват за пробив, който в крайна сметка да доведе до политическо уреждане, целта на Москва и Анкара е да изтикат политическото решение в глуха линия и да "менажират" конфликта, вместо да го прекратят. Докато закрепи положението си на нов брокер на (политическа) сделка и на човек, определящ кой ще управлява Либия, Путин се нуждае от време да работи върху установяването на пълен монопол над властта.
Източници ми казаха, че египтяните са изразили загрижеността си от военната офанзива срещу Триполи и последствията й още от самото й начало. Техните опасения се оказаха напълно основателни. Продължаващите интензивни сражения не само отразяват предизвестения неуспех на Хафтар да превземе града, но това може да бъде началото на края на дългосрочните интереси на Египет и на ОАЕ в Либия, от което да спечелят руснаците и турците.
/БТА/
преди 4 години Амтвоята алтврнатива ако е соца на живков мерси брат :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мислиш в правилната посока. Не знам обаче, дали Хафтар който е живял 20 години в САЩ и според слуховете е работил за ЦРУ, ще направи проруско правителство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Всъщност путин няма място в Либия. Войната там е между Тотал и Ени. Французите са със Сарадж и Триполи, а Ени с Хафтар и Бенгази и всъщност е битка за нефта.. Хафтар фактически владее по-голямата част от нефтените находища. Той обаче не е признат от международната общност. Така нефта добиван от владенията на Хафтар, се продават от Сарадж. Сарадж(поне за мое учудване) дели приходите от тази търговия със Хафтар. В такава война иска да се набърка джуджани. Той знае че може да е само подизпълнител, затова и не се напъва много, а използва частни военни структури. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 'С течение на времето доверието на Ердоган в руския му партньор рязко ще расте, което ще остави на натовските партньори малко възможности да ПРИМАМЯТ турците обратно в западната орбита.'Хех, не знам кой е превеждал, но ако е добър...Какви партньори само. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Напълно нормално, никой не може да очаква че Русия ще седи и гледа отстрани. След приемането на бившите югославски държави на Адриатика плюс Албания в НАТО приятелските за Русия пристанища силно намаляха. Либия също отпадна, остана им само Сирия. Едно про-руско правителство в Либия би им дошло много добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вярно, руския капитализъм е цяла класа над англо-саксонския. Да не споменаваме китайския, който е поне две класи над всички останали капитализми във Вселената. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години големи майтапчии са тия наглосакси ... едни и същи майтапи въртят от първата световна досега ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не бе, само Русия доставя.Франция тоже, даже и пилоти барабар със самолетите. Ама нейсе.Ключът за бараката обаче се крие в бъговете на англо-саксонският капитализъм. Който в близко бъдеще ще е на командно дишане:https://strogosekretno.com/index.php?p=issue&id=292&aid=2( Глобалната геополитика в точката на развръзка ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар