Европейската комисия поиска от Малта да изясни как възнамерява да се справи с проблемите на Bank of Valletta по отношение на мониторинга на чуждестранните клиенти, кандидатствали да купят малтийско гражданство по така наречената схема за „златен паспорт“, предава Ройтерс.
Малта с население от едва 420 000 души се опитва да привлече чуждестранен капитал чрез програми, предоставящи „паспорт срещу пари“, въпреки че ЕС предупреди правителството за рисковете от потенциално привличане на приходи от престъпна дейност. Според условията на програмата хората могат да получат малтийски паспорт като инвестират в страната.
Миналия месец Ройтерс съобщи за поверително решение на Европейската централна банка, което изисква най-голямата банка на Малта да предприеме необходимите мерки, след като нейна проверка разкри „сериозни недостатъци“, които биха могли да позволят пране на пари или други престъпни действия.
В доклада на ЕЦБ се казва, че когато чуждестранни граждани, които искат да закупят паспорти по схемата, откриват сметка в Bank of Valletta (BoV), банката ги регистрира като малтийски граждани, което намалява техния рисков профил.
Държавната BoV заяви, че работи за засилване на контрола върху риска, структурата на управление и защитата срещу финансови престъпления.
В писмото, изпратено до малтийските власти в петък, директорът на Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ на Комисията Тийна Астола е запитала дали правителството е предприело действия по отношение на препоръките на ЕЦБ.
„Предприети ли са конкретни последващи действия от страна на правителството на Малта по онези части от доклада на Европейската централна банка, които се отнасят до индивидуалната инвестиционна програма?“, е написано в писмото, чийто отговор се очаква до 6 януари.
В писмото Астола казва, че тази схема носи със себе си редица рискове, включително пране на пари, корупция и укриване на данъци.
Премиерът на Малта Джоузеф Мускат, който в неделя заяви, че планира да се оттегли на фона на кризата, причинена от разследването на убийство на журналистка, създаде паспортната схемата през 2014 г.
Съгласно паспортната програма чужденците трябва да инвестират поне 1 милион евро (1,1 милиона долара) в Малта, за да получат паспорт, който позволява на притежателя си да работи и живее в повечето страни от ЕС.
Сред страните от ЕС само Малта, Кипър и България предоставят гражданство в замяна на инвестиции - така наречените „златни паспорти“.