IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еманюел Макрон иска да вдигне летвата за кандидатите за членство в ЕС

Предложенията на френския президент могат да влошат отношенията между Париж и Берлин

20:30 | 18.11.19 г. 1
<p>
	Френският президент Еманюел Макрон. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Френският президент Еманюел Макрон. Снимка: Ройтерс

Френският президент Еманюел Макрон иска процеса по присъединяването на нови страни членки в Европейския съюз (ЕС) да бъде по-труден. Това потвърждава френското безпокойство относно потенциалното присъединяване на страните от Западните Балкани към икономическата общност и може да влоши отношенията между Париж и Берлин, съобщава Bloomberg TV Bulgaria

В документ, разпространен до европейските правителства, Франция посочва, че процесът по разширяване на ЕС трябва да е по-постепенен, условията за членство да са по-строги, а процесът – обратим. Евентуалното приемане трябва да бъде само в дългосрочен план и след реформирането на Европейския съюз, се посочва в документа.

Двама европейски дипломати, пожелали да запазят анонимност, твърдят, че френското предложение е равносилно на ограничаването на разширяването на Европейския съюз. Европейските лидери ще обсъдят ситуацията във вторник. Преди няколко седмици Франция изрази позиция против приемането на Албания и Северна Македноия в ЕС.

Повечето европейски правителства, включително и германското, гледат на Балканите като проводник на руско влияние и нестабилност. Именно поради това подкрепят европейската интеграция на страните като начин за стабилизиране на региона. Френското предложение идва дни, след като Макрон даде заявка за сближаване с Москва и заяви, че НАТО е в „мозъчна смърт“.

От документа става ясно, че Франция предлага преговорите за присъединяване да са в 7 етапа и отговарянето на стандартите за върховенство на закона на ЕС да са част от първия етап. А ако страните от Западните Балкани се съгласят на по-бавния процес по присъединяване, може да получат по-големи финансови стимули, включително и достъп до структурни фондове от бюджета на ЕС.

За да разберете какво още предлага Франция, посетете сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 2
pinoccio
преди 5 години
Ясно е, че големите приказки за големите критерии, на които трябва да отговарят новите кандидати за ЕС са пунта мара. Защото става въпрос не за опашка от кандидати, а за останалите извън ЕС малки градове държави от времето на федеративна Югославия с общ брой на населението, колкото са мигрантите на гарата в Кьолн. Доколко Франция е по-близка на Русия от Германия, това е друг спорен въпрос, който явно е зададен в глуха посока за отклоняване на вниманието. Северен поток е темел в добрите отношения между германци и руснаци, а французите са тези, които се опитваха да вкарат прът в колелото на безоблачната дружба между тях. Навлизането на руско влияние в Западните Балкани е възпрепятствано упорито и успешно от САЩ и Западните Балкани се превръщат автоматично в бойно поле между руснаци и американци. Явно това устройва французите, вместо Западните Балкани да влязат в ЕС и да станат следващите страни в орбитата на мотора на Европа - Германия. Така французите действат срещу германците под лъжливия финт, че действали в полза на руснаците. Когато разглеждаме политиката на Европа, за да бъдем максимално близо до истината, винаги трябва да изхождаме в анализа от фокуса върху френско-германските отношения. Всякакви приказки за Източна Европа, за Западна Европа, за автократи, за демократи, за ЕНП-та, за ПСС-та - всичко това е бурени и плевел, за да не можем да видим почистената почва на френско-германския двубой за доминация в европейското пространство. Наполеон беше първият обединител на Европа, след него дойде Хитлер. Войните не свършиха работа, сега е ред на продължението им с други средства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още