Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) взе решение късно в четвъртък (14 ноември) да прекрати постепенно подкрепата си за изкопаемите горива от 2021 г., като дългите преговори завършиха все пак с компромис, съобщава Euractiv.
Преговорите продължиха през целия ден заради скептично настроени към идеята на банката страни като Германия и Италия. В крайна сметка ЕИБ успя да въведе промени в своята бъдеща политика, предназначени да превърнат кредитора на Европейския съюз (ЕС) в изцяло „зелена“ и „климатична“ банка.
Компромисът в случая е удължаването на гратисния период за изкопаемите горива от 2020 г. до 2021 г., с което се прави своеобразен реверанс към онези страни, които искат повече гъвкавост за газовите проекти.
Гласувания план бележи драстична промяна в кредитора, който, според данните на NGO Bankwatch, е отпуснал 13,5 млрд. евро за сектора на изкопаемите горива в периода 2013-2018 г.
Германия, която е един от най-големите акционери на ЕИБ, в крайна сметка подкрепи актуализираната политика. Първоначално Берлин заплаши да се въздържи от гласуване, след като различните германски министерства не можаха да се споразумеят за постигане на обща позиция.
Президентът на ЕИБ Вернер Хойер заяви, че банката „реши да направи сериозен скок по отношение на амбициите си“.
„Ще спрем да финансираме изкопаемите горива и ще стартираме най-амбициозната стратегия за инвестиции в климата за всяка публична финансова институция навсякъде“, подчерта Хойер.
Неговият заместник Андрю Макдауъл потвърди, че „от края на 2021 г. успяхме да постигнем компромис за прекратяването на финансирането на проекти за изкопаеми горива, в това число и за природния газ“.
Новата политика ще вдигне горната граница за финансиране на проекти, която понастоящем е 50%, на 75% за десет държави с по-високи приходи, за да се отговори на „специфичните предизвикателства пред енергийните инвестиции“.
Всички страни членки ще имат достъп до този по-висок таван за финансиране за определени проекти, свързани с възобновяема енергия.
ЕИБ също така ще увеличи подкрепата си за Фонда за справедлив преход на Европейската комисия (ЕК).
Удължаването на периода за газовите проекти беше ключово за осигуряване на одобрението на ЕК, която цели засилване на собствените си планове за стимулиране на газа като „преходно гориво“. От изпълнителната власт на ЕС посочиха, че са доволни, „че Съветът на директорите на ЕЦБ е постигнал споразумение за преходен режим относно прекратяването на газовите проекти, включително и жизненоважните такива за междусистемни връзки и съхранение на газ“.
Изключенията в новата политика ще позволят на ЕИБ да продължи да финансира електроцентрали, които отделят при генерирането на електричество под 250 грама за киловатчас въглероден диоксид, след като съществуващите стандарти за емисиите бяха намалени от 550 г/kWh.
Новите правила също така одобряват използването на нисковъглеродни газове като биогаз и водород.
преди 5 години "Зелената чума" приближава България!....Засега "зелената чума" поразява предимно в западната част на Европа. Тамошното население, от една страна, не е преживяло "червената чума" като държавна политика, затова, за разлика от нас на Изток, не знае как да разпознае симптомите на "зелената" и да спре проникването й във властта. От друга страна, благоденствието, което вече няколко поколения съществува там, превръща хората в инфантилни лигльовци, които се захласват по всяка нова екстравагантна идея с цел да се почувстват социално ангажирани, без обаче да се замислят задълбочено върху последствията. В бившия Източен блок здравият разум все още доминира, а и споменът от социалистическите експерименти не е напълно избледнял....https://***/comments/zelenata-chuma-priblizhava-balgariya.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар