Британският премиер Борис Джонсън ще разбере по-късно днес дали има някакъв шанс да прокара сделката си за Brexit в парламента - и дали той може да го направи преди поставения от него краен срок 31 октомври, пише Bloomberg.
След като сделката му на два пъти беше отхвърлена за гласуване, Джонсън въведе законопроект за сделката за излизане от Европейския съюз (ЕС), който му позволява да узакони споразумението, и планира да го прокара през парламента възможно най-бързо.
Моментът на истината за Джонсън ще дойде около 19:00 ч (21 ч българско време), когато ще се проведе гласуването на второ четене - дали парламентът е съгласен с общите принципи на законопроекта. Веднага след това ще има ново гласуване за предложения бърз график за приемане на закона.
Ръководството на ЕС дава своя актуална информация за състоянието на Brexit в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург. Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер повтори, че ЕП ще може да ратифицира сделката за Brexit едва след решение на британския парламент. Това заплашва амбицията на Джонсън да напусне блока на 31 октомври.
В същото време председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че обсъжда искането на Великобритания относно крайния срок на Brexit с лидерите на останалите 17 страни членки на ЕС, като се очаква да бъде постигнато решение през „следващите няколко дена“.
"Brexit без сделка никога няма да бъде наше решение", заяви категорично Туск пред ЕП в Страсбург.
В понеделник вечерта председателят на британския парламент Джон Бъркоу не позволи на Борис Джонсън да проведе ключово гласуване на сделката. Бъркоу се позова на парламентарна конвенция от 1604 г., според която премиерът не може да иска от депутатите да отговарят на един и същи въпрос в опит да ги накара да променят мнението си.
Обосновавайки решението си, той заяви, че няма промяна както по същество, така и в обстоятелствата, откакто Джонсън се отказа от първи опит за гласуване на сделката му за Brexit през уикенда.
Бъркоу заяви пред Камарата на общините, че за да придвижи Brexit, британското правителство ще бъде легитимно в целите си, като предложи необходимите закони за излизането на Великобритания от ЕС, вместо да провежда още едно „да или не“ гласуване.