Една от причините за фалита на британския туроператор Thomas Cook е неефективният мениджмънт заради факта, че тримата основни акционери разполагат с малък дял акции, а за сметка на това липсва основен мощен акционер, който да следи управлението да работи ефективно. Това мнение изказа проф. Стоян Маринов, преподавател в Икономическия университет - Варна, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
„След обявяването на фалита ще възникнат щети за хотелиерите и доставчиците, но нещата трябва да се уреждат по цивилизован път“, каза още гостът.
"Засега фалит е обявила британската фирма, но това е голям концерн - над 13 туроператора, 4 авиокомпании. Много от тези отделни фирми са в западноевропейски страни", спомена експертът.
„Германските подразделения преговарят с правителството за съдействие и финансова помощ, за да бъде спасена част от тях. Тази създадена от тях мрежа ще доведе огромно сътресение на западноевропейския пазар, ако фалират всички".
Той коментира и международните реакции на фалита.
„Реакциите на министерствата на държави като Турция, Гърция, Египет, Тунис относно случая не са по-различни от тази на нашето. Държавните органи няма как да имат пълна информация за тези частни субекти", подчерта гостът по темата за днешния брифинг по темата, който даде министърът на туризма Николина Ангелкова.
Професор Стоян Маринов отбеляза, че по груби сметки Thomas Cook лятото изпраща на нашето Черноморие около 200 000 туристи, като 60% от тях са през юли и август, около 10-15% - през септември, октомври.
"Ако е вярно това, което се говори - че разплащанията стават до 60 дни след заминаването на последния турист, това означава, че има неразплатени сметки от Thomas Cook към български хотели, които работят с тях от 20 юли до момента. При средна цена 50 евро на турист на ден на нощувка някъде около 7-8 млн. паунда ще са неразплатените задължения. Ако ги разделим на около 100 хотела, се падат по 50 000-60 000 евро на хотел. Тези загуби ще бъдат отнесени и към доставчиците", обясни още Маринов.
преди 5 години Маи идва края на времето на почивките на символични цени за англичаните. От години се чудя как така цените там са по-ниски от цените които човек може да получи от ТА в България, така както и цените в Румъния на агенциите също са по-ниски от тези в България. Ще кажете по-голям пазар, повече отстъпки, но тези цени са по-ниски отколкото може да се постигне с обем и отстъпки. Защо за богатите западняци може някой да им спонсорира почивките, а у нас не може? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Неефективен мениджмънт? Така ли му викат на продажбите на почивки на цена под себестойност?Англичаните последните години свикнаха да пътуват и да почиват на символични цени, цени които например в Бг-то няма от къде да намериш. Например от U.K. до Турция с чартър полета идваше около 150 лири в двете посоки, т.е. 300лв., а разстоянието хич не е малко, дори и горивото на човек сигурно струва повече от тази сума. Да не говорим и за хотелите, цените предлагани от ТС бяха толкова ниски, че човек дори и при резервация от хотела половин година по-рано не можеше да получи подобни цени. Така се печели пазар, с цени под себестойност, но в същото време и се изкривява пазара. Вчера гледах по туристическите форуми англичаните се оплакваха че не можели да намерят подобни цени през другите ТА. Ами нормално. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Няма корпорация с ефективен мениджмънт...всички са се запътили към фалита... отговор Сигнализирай за неуместен коментар