България е сред петте държави от Европейския съюз (ЕС), където повече от половината работещи на непълно работно време биха искали да работят повече, но не намират работа.
Това показват данни европейската статистическа служба Евростат.
Почти 41 млн. души в Европейския съюз (ЕС) работят на непълен работен ден, което е почти една пета от работната сила в блока, сочи още статистиката. Болшинството са жени - 31,2 млн. спрямо 9,5 млн. мъже, т.е. над три пъти повече.
В България 59% от работещите на непълно работно време посочват, че биха искали работа на пълен работен ден, но не са намерили такава.
В Гърция този дял достига 70%. Следва Италия с 66% и Кипър с 65%. След нас е Испания с 59%. Средното за ЕС ниво е 26%.
В Естония, Словения и Чехия е най-малък делът на работещите на непълен работен ден, които биха искали да работят повече.
Същевременно в рамките на блока почти една трета от жените, които работят на непълно работно време, посочват като причина грижата за деца или други членове на семейството със здравословен проблем. Малко над една пета съобщават, че не са успели да си намерят работа на пълно работно време, а 15% - заради различни семейни задължения. Една четвърт посочват други причини, а 4% - собствено заболяване.
Същевременно повече от една трета от мъжете съобщават, че работят на непълно време, защото не са успели да си намерят работа на пълен работен ден. Едва 6% посочват, че се грижат за деца или други членове на семейството, а 10% - че имат други семейни задължения. Общо 7% от мъжете, работещи на непълен работен ден, обясняват намалената си заетост със собствено заболяване.