Европейските пазари завършиха борсовата сесия във вторник предимно на отрицателна територия на фона на продължаващите сътресения на петролния пазар, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 отчете спад от 0,07%, успявайки да компенсира част от загубите, като по-рано през деня отписа до 0,5%. Най-лошо бе представянето в банковия сектор, който се раздели с 1,9%. На обратния полюс беше секторът на храните и напитките, чиито акции отчетоха ръст от 1%.
Френският бенчмарк САС приключи на положителна територия с увеличение от 0,24%.
С минимални загуби обаче се отчетоха британският и германският индекс FTSE и DAX, които се разделиха с минималните 0,01% и 0,06%.
Цените на петрола промениха посоката си във вторник, след като в понеделник отчетоха най-голямото си еднодневно процентно увеличение от почти 20%, след като дронове атакуваха обекти на саудитската държавна компания Saudi Aramco през уикенда и блокираха половината производство на страната.
Опасенията за възможно увеличаване на напрежението в Близкия изток обаче дръпна надолу цените на „черното злато“. В допълнение цените поевтиняха, след като по-рано през деня бе съобщено, че кралството ще възстанови по-бързо от очакваното производството си.
Източници на Ройтерс съобщиха, че добивът ще се нормализира до досегашния си капацитет в рамките на две до три седмици.
Минути след 19 ч. българско време цената на международния бенчмарк Брент намалява с 4,33% до 66,03 долара за барел. От своя страна американският лек суров петрол се търгува с понижение от близо 4% до 60,20 долара за барел.
Инвеститорите следят и продължаващото развитие на търговския конфликт между САЩ и Китай. От кабинета на американския търговски представител съобщиха в понеделник, че предстоят разговори между представители на двете най-големи световни икономики в сряда.
Във фокуса им са и предстоящите срещи на ръководството на американския Федерален резерв и Английската централна банка по-късно през седмицата.