Целите за въглероден неутралитет до 2050 г. могат да бъдат постигнати ако Европейският съюз (ЕС) работи съвместно с ядрената индустрия, заяви Богдан Зронек, член на борда на директорите на чешката енергийна компания ЧЕЗ Груп (CEZ Group), по време на годишната среща на Световната ядрена асоциация (WNA) в Лондон.
По неговите думи ядрената енергетика е изправена пред редица предизвикателства като деформациите на европейския енергиен пазар, нарастването на дела на възобновяемата енергия, стагнацията при новите ядрени проекти и достигането на края на живота на редица реактори.
Като основен проблем пред ядрения сектор Зронек определи негативното обществено мнение към този тип енергия, породено от два конкретни случая в миналото – трагедиите в съветската централа „Чернобил“ и японската „Фукушима“.
Представяйки темпорална графика с въведените в експлоатация и изведените от експлоатация реактори в периода 1970-2016 г., Зронек подчерта спада в пускането на нови ядрени мощности от края на 80-те години на миналия век.
Във връзка с енергийната стратегия на Чехия, експертът посочи, че през 2035 г. може да възникне сериозен енергиен дефицит на фона на бързото съкращаване на въглищните мощности и по-бавния ръст на чистата енергия.
Очаква се генерирането на ядрена енергия в Чехия да се повиши с 37% до 2040 г. спрямо данните от 2015 г. От друга страна се прогнозира покачване на възобновяемата енергия с 49 на сто до 2030 г. и с 99% до 2040 г. Енергията, произведена от природен газ, вероятно ще удвои количества през следващите две десетилетия. В същото време средното годишно търсене на енергия в страната се очаква да се покачва с 0,7 на сто.
Според Зронек Чехия трябва да ускори подготовката и изграждането на нови ядрени мощности към вече съществуващи централи, чийто общ капацитет до момента възлиза на 2500 MW ( с годишно производство от 20 тераватчаса) в периода 2020-2040 г., като в същото време успее да удължи живота на влезлите досега в експлоатация централи до 60 години.
преди 5 години Че това е очевидно. Но дори и ядрената енергетика няма да може да измести изкопаемите горива. А това с възобновяемите енергии е пълна смешка. Призовавам първият коментирал да провери какъв е делът на черните плочки и перчиците в световната енергетика. Те са неспособни да покрият дори ръстът в потреблението на, камо ли да изместят въглищата, петролът, газчицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години В последно време темата за "необходимата ядрена енергия", като най-добра възможност за борба с климатичните промени, започва все по-често да се налага в Инвестора. Това съвпадна с рестарта на проекта "Белене". В медиите случайности няма, има само икономическа логика. "Необходимо е изграждането на нови ядрени мощности, за да се ограничи дела на енергията от изкопаеми горива, смята Уетаке Акихито"NNWI: Устойчивото развитие е решаващ фактор в борбата с глобалното затопляне"Продължаващото нарастване при потреблението на електроенергия трябва да бъде посрещнато със средства, които не замърсяват въздуха и ядрената енергия е именно такова средство." "В света към края на 2018 г. се изграждат 55 ядрени реактора"--------------------Явно ядреното лоби се активизирало и плаща :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Или пъл соларна ... където не дължа на никого нищо. Още по добрия плюс е, че за малки суми могат да го направят отговор Сигнализирай за неуместен коментар