В епизод, който би бил смешен, ако някой го прочете в творбите на Николай Гогол или Михаил Салтиков-Шчедрин, но всъщност е мрачна илюстрация на екологичната болест на Русия, управата в сибирски град миналата година беше порицана за боядисване на снега в бяло. Замърсяването във въгледобивния район е толкова ужасно, че снегът вали примесен със сажди и пепел. Длъжностните лица отговориха по типично руски провинциален бюрократичен начин, буквално замазвайки проблема, който се чувстваха безпомощни да разрешат, пише Тони Барбър за Financial Times.
Защитата на околната среда е един от няколкото фронта, по които се очертават линии на конфронтация между все по-неспокойната руска общественост и властовия апарат на президента Владимир Путин. Десетки протести се проведоха в цяла Русия срещу плановете за изграждане на огромни сметища в провинцията за боклук от района на Голяма Москва и други градове. Къкрещите източници на недоволство включват инфлацията, стагниращия жизнен стандарт, вдигането на възрастта за пенсиониране, новите пътни такси за шофьори на камиони и усилията за контрол на социалните медии.
Ако настъпят политически промени в Русия, те може да произтекат по-скоро от това усещане за раздразнение в ежедневието, отколкото от по-тесните призиви за демократична реформа, отправяни от най-гласовите критици на Путин. Наистина, седмичните демонстрации в Москва в подкрепа на свободните местни избори привлякоха повече хора от когато и да било след зимните вълнения през 2011-2012 г. Гневът срещу ареста на Иван Голунов, разследващ журналист, по скалъпени обвинения за наркотици, подчерта общественото възмущение от недосегаемостта на полицията и разузнавателните служби.
Във време, когато представителната демокрация и върховенството на закона са под натиск в западните страни и дори биват подиграват от политици, които би трябвало да са по-добре запознати, руските протести - подобно на сходни събития в Централна и Източна Европа - са полезно напомняне, че човешкото желание за справедливост, достойнство и свобода е несломимо. Политическите демонстрации в Москва обаче нямат масовия характер на тазгодишните протести в Хонконг, Алжир или Венецуела, нито пък на вълненията в бившия Съветски съюз през 1989-1991 г.
Една от причините за ограниченото въздействие на московските протести е, че досега те не успяват да интегрират оплакванията на руското общество относно, да речем, влошаването на околната среда и разходите за живот. В призива си за истински честни избори те приличат на миналогодишните протести в Полша срещу наложените от правителството промени в съдебната система, насочени към затягане на политическия контрол върху съдилищата. И двете са достойни каузи, но и на двете липсва широката привлекателност, която идва от изразяването на най-големите опасения на обществото.
преди 5 години Ако управлението на клептокрацията, която направи средната БРУТНА заплата 41 000 рубли или 611$ не е фалит, нямам представа тогава кое е? Анализатори твърдят, че статистиката е завишила и тази стойност, но да не издребняваме. Мисля, че приключва цяла ера от развитието на русия, която можеш да са характеризира с това, че тях глад и мизерия не можеш да ги уплашиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ПРОБЕМЪТ Е ЧЕ Т.НАР. АНАЛИЗАТОРИ НА ПРОЦЕСИТЕ КОИТО ПРОТИЧАТ В РУСИЯ , КАКТО И ВЪВ ВСЯКА ДРУГА СТРАНА,НЕ ОТЧИТАТ БЕЗПОРНИЯ ФАКТ ЧЕ ДНЕС РУСИЯ Е НАПЪЛНО ОТВОРЕНА И РУСНАЦИТЕ ИМАТ РЕАЛНА ПРЕДСТАВА НЕ САМО ЗА ТОВА КОЕТО СТАВА В СОБСТВЕНАТА ИМ СТРАНА , НО И ЗА ТОВА КОЕТО ПИШАТ И ГОВОРЯТ ЗА НЕЯ В ЧУЖБИНА. ОЧЕВИДНО Е ЧЕ ПРИ ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ СЪВСЕМ ЛЕСНО МОГАТ ДА ОТЧЕТАТ ИСТИНАТА ОТ ЛЪЖАТА ЗА ТЯХ. ДОСТАТАЧНО Е ДА ВИДИ ЧОВЕК КАКВО ПИШАТ ЗА НАС ХИЛЯДИТЕ РУСНАЦИ ПОЧИВАЛИ НА ЧЕРНО МОРЕ И ДА СЕ РАЗБЕРЕ ЗА КАКВО ИДЕ РЕЧ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години В този сайт през годините от 2014 редовно излизаха статии че Русия е на ръба на фалита, фондовете й са се изчерпали, ще фалира в следващата половин години *** *** и тн доказни с много цифри и аналитични сравнения. В сравнение с тях, тази е направо предпазливо написана, но както винаги със същите полуистините и едностранчиво тълкуване на събитията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар