Голяма част от основните европейски борсови индекси завършиха днешната сесия с повишения на фона на публикуваните икономически данни за Европейския съюз и еврозоната, докато инвеститорите очакват края на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ, който най-вероятно ще свие основните лихви с 25 базисни пункта, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,17 на сто до 385,77 пункта.
Германският показател DAX отчете ръст от 41,80 пункта, или от 0,34%, до 12 189,04 пункта.
Френският измерител CAC се покачи с 0,14 на сто до 5518,90 пункта.
Британският индекс FTSE от своя страна се отбеляза спад от 60 пункта, или 0,78%, до 7586,78 пункта.
Годишната инфлация в еврозоната през юли 2019 г. се оценява на 1,1 процента, спрямо 1,3 процента през юни, става ясно от предварителните данни на Евростат.
По отношение на основните компоненти на инфлацията в еврозоната, статистиците очакват храните, алкохолът и тютюневите изделия да имат най-високите ставки през юли (2,0 на сто, спрямо 1,6 процента през юни), следвани от услугите (1,2% в сравнение с 1,6 на сто през юни), енергията (0,6 процента спрямо 1,7 процента през юни) и неенергийните промишлени стоки (0,4 на сто спрямо 0,3 процента през юни).
европа
От друга страна безработицата в ЕС през юни се е задържала на ниво 6,3 на сто, колкото бе и през май, съобщи отново Евростат на сайта си. Това е най-ниското ниво на показателя, отчитано в ЕС от началото на статистиката на Евростат през януари 2000 година.
През юни миналата година безработицата в ЕС бе 6,8 на сто.
Пак според Евростат сезонно коригираният брутен вътрешен продукт (БВП) както в еврозоната, така и в ЕС през второто тримесечие на 2019 г. се е увеличил с 0,2 процента спрямо предходното тримесечие.
Инвеститорите са насочили своето внимание към края на двудневното заседание на Фед, който според мнозина ще понижи основните лихви, като по този начин отговори макар и неволно на многобройните призиви на президента Доналд Тръмп за свиване на лихвените проценти.
Отново Тръмп помрачи надеждите за постигане на скорошно търговско споразумение с Китай, като заяви, че Пекин предпочита да изчака президентските избори в САЩ през 2020 г. преди да склони за каквото и да било договаряне.
Първият етап от възобновените преговори приключи без особен резултат, като от Вашингтон все пак обявиха, че Китай се е съгласил да увеличи покупките на американски селскостопански стоки.
На европейските борси акциите на Credit Suisse поскъпнаха с над 2%, след като банката обяви нетна печалба от 937 млн. евро за второто тримесечие, успявайки да победи прогнозите.
Книжата на BNP Paribas поскъпнаха също с близо 2%, след като банката надмина очакванията на анализаторите със своя корпоративен отчет.
Белгийската компания Umicore и британския търговец на дребно Next отчетоха покачване в стойността на своите акции съответно с 9% и 8 на сто.
Пак във Великобритания книжата на Hammerson поевтиняха с близо 11 на сто, след като представи разочароващ тримесечен доклад със загуба от 319,8 млн. паунда за първата половина на 2019 г.