Борис Джонсън още не е успял да влезе в резиденцията на „Даунинг стрийт“ 10 като наследник на Тереза Мей на премиерския пост, но вече е започнал битка за запазване на надеждите на парламента да излезе цял от хаоса около Brexit, пише Bloomberg.
Ако Джонсън бъде избран за министър-председател на Великобритания, както мнозина очакват, той ще наследи властта на една държава, изпаднала в криза и една управляваща партия толкова разединена, че някои нейни членове предвиждат разпадането ѝ.
Основният претендент на Джонсън за премиерския пост – Джереми Хънт, помогна за задълбочаването на кризата в Консервативната партия на фона на Brexit, противопоставяйки се на идеите на бившия външен министър, като представи план за допълнително отлагане на напускането с цел предотвратяване на хаоса в транспорта и доставките на вносни стоки.
Тези сътресения вероятно ще се увеличат с наближаването на крайния срок за излизане от Европейския съюз (ЕС).
Въпреки че съюзниците на Джонсън се подготвят за битка, един министър заплаши, че ще се опита да свали следващата администрация, вместо да позволи на новия премиер да извади Обединеното кралство от ЕС без споразумение.
„Надявам се никога да не се стига до там, но мисля, че много хора знаят, че трябва да поставим интересите на страната над нашите собствени“, заяви министърът на здравеопазването Стивън Хамънд пред BBC по-рано днес.
Той добави, че ще бъде „много предпазлив“ относно подкрепата на предложението за вот на недоверие в администрацията на собствената си партия, но не изключи все пак тази възможност. Ако такова предложение бъде прието, то ще открие пътя за парламентарни избори във Великобритания.
Разединение
Джонсън е разединителна личност във Великобритания – и особено за министрите от Консервативната партия и тези, с които е работил. Той служи като министър на външните работи в кабинета на Мей, която го определя като човек с дестабилизиращо влияние, а някои от бившите му колеги от кабинета все още се отнасят към него с подозрение. Тяхното основно притеснение е свързана с обещанието на Джонсън да изведе страната от блока до 31 октомври, което значи напускане без сделка.
Някои министри, в това число и финансовият министър Филип Хамънд, вероятно ще подадат оставка или ще бъдат уволнени, ако Джонсън поеме лидерството. Ако това стане, сигурно е, че те ще се присъединят към нарастващата армия от разбунтували се тори, които са решени да се борят до края, за да спрат излизане без споразумение.
Тези бунтовници, към които може да се присъедини и самата Мей, нямат почти нищо за губене в противопоставянето си на обещанието на Джонсън, имайки предвид колко често бившият кмет на Лондон се е бунтувал през последните две години.
Бунт срещу твърд Brexit
Първият сигурен знак за вероятния бунт дойде в четвъртък, когато повече от 30 тори се противопоставиха на партийни нареждания и помогнаха да се приеме мярка, целяща да спре следващия лидер да наложи Brexit без сделка, като разпусне парламента - нещо, което Джонсън не изключва.
В отговор на риска от вътрешен бунт някои съюзници на Джонсън се опитват да променят правилата на Консервативната партия, за да укрепят позицията му на лидер.
Найджъл Еванс, консервативен депутат в комисията, ръководеща изборите за партийни лидери, заяви, че "се води дискусия", за да се даде на новия ръководител едногодишен гратисен период, преди да може да се гласува вот на недоверие. Според настоящите правила консервативните депутати могат незабавно да стартират вот на недоверие спрямо лидера, но това е само на теория.
Еванс, който е поддръжник на Джонсън, каза пред Sky News, че ще бъде предизвикан силен гняв сред множество партийни членове, ако депутатите се опитат да свалят лидера, който току-що са избрали.