Новата Европейска комисия (ЕК) ще упражни силен натиск върху Унгария и Полша във връзка с дефицита на върховенството на закона, заявиха в четвъртък дипломати, цитирани от Ройтерс.
Полското правителство, ръководено от партията "Право и справедливост" (PiS) очаква, че одобрението на новия председател на мощния изпълнителен орган на Европейския съюз (ЕС), германската консерваторка Урсула фон дер Лайен, ще спомогне за премахването на така нареченото разследване на член 7 на ЕС срещу Полша за нарушаване на демократичните правила.
„Това няма да е така“, каза Франс Тимерманс, холандецът, който се очаква да запази ролята на заместник-председател в кабинета на Фон дер Лайен, след като министрите на ЕС проведоха допълнителни разговори относно опасенията на блока спрямо Полша.
„Следващата Комисия, под председателството на Урсула фон дер Лайен, без съмнение, ще бъде толкова силна, стабилна и решителна, колкото е и сегашната Комисия“, заяви Тимерманс на пресконференция в Брюксел.
Представяйки своята програма за следващите пет години, Фон дер Лайен многократно подчерта, че зачитането на основните демократични ценности на ЕС ще бъде в основата на нейните политики.
Тя, както и екипът на напускащата Комисия, предложиха множество нови инструменти за запазване на демокрацията за 28-членния блок, където евроскептичните и националистическите партии увеличиха своята сила през последните години, което е своеобразен отговор на избирателите срещу строгите икономии, миграцията и глобализацията.
Визирайки Полша и Унгария, германските и френските министри заявиха по време на срещата в четвъртък, че върховенството на закона е "в основата на европейския проект“.
„Опасенията, които доведоха до стартирането на процедурата по член 7, все още не са разгледани напълно и правилно. Ние потвърждаваме нашата подкрепа към сегашната Комисия в това отношение и сме уверени, че следващият екип ще се ангажира по същия начин“, каза германският министър за Европа Михаел Рот.
Финландия, която понастоящем е домакин ротационното председателство на блока до края на 2019 г., също се изказа в полза на засилване на реакцията на блока към онези членове, които се противопоставят на демократичните правила.
Това включва критерии, при които европейското финансиране на държавите членки в следващия съвместен бюджет на ЕС за 2021-2027 г. ще зависи от спазването на върховенството на закона, стъпка, която може да навреди на Полша и Унгария, тъй като те са сред по-бедните членки на ЕС, които получават сериозни по размер парични средства.
Натискът на ЕС помогна за спечелването на редица отстъпки от полската PiS и унгарския премиер Виктор Орбан, като ги принуди да се откажат от някои елементи от техните законови промени, които поставят под контрол държавните съдилища, медиите и академичните среди.
Освен това Комисията тази седмица ескалира съдебно дело срещу Полша за дисциплинарни процедури, въведени срещу съдиите. Варшава разполага с два месеца, за да прекрати процедурите, или ще бъде съдена в Европейския съд.
преди 5 години И у нас съдебната власт е безконтролна - резултатите ги виждаме всеки ден. Мръсен садия, който не прилага законите, трябва да бъде дран жив - според ЕВРОПЕЙСКИТЕ традиции - иначе всичко отива по дяволите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар