Европейските борси регистрираха спадове в сряда, след като управителят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна за предстоящо намаляване на лихвените проценти по време на днешното му изказване пред Конгреса, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,2%, като по-голямата част от секторите финишираха на червена територия.
Акциите на компаниите от телеком сектора се представиха най-зле със спад от около 0,8%, като секторът на храните и напитките, както и автомобилният сектор бяха сред най-губещите по време на сесията.
Германският кредитор Deutsche Bank отчете ръст в цената на книжата си с 1%, след като акциите му пострадаха сериозно от началото на седмицата след обявения мащабен план за преструктуриране.
Акциите на британската технологична компания Micro Focus се сринаха с над 11%. Причина за това стана предупреждение от страна на компанията, че приходите й ще се свият с 6% през 2019 г.
Паулъл каза пред Комисията по финансови услуги в Камарата на представителите, че централната банка ще действа по подходящ начин за поддържане на експанзията, тъй като различни рискове натежават върху икономическите перспективи.
Управителят на Фед изрази загриженост и във връзка с проекта на Facebook за криптовалутата Libra, която е сред причините за поевтиняването на технологичните акции.
Инвеститорите през тази седмица следят и търговските преговори между САЩ и Китай, след като икономическият съветник на Белия дом Лари Кудлоу заяви, че представители на двете най-големи икономики в света са провели „конструктивен" телефонен разговор във вторник.
Междувременно се повиши напрежението между САЩ и Великобритания, след като британският посланик във Вашингтон подаде оставка в сряда.
В публичното пространство се появи коментар на Ким Дарък, в който той нарича американския президент и администрацията му „нелепи“ и „уникално дисфункционални“. В отговор през Twitter Тръмп не остана длъжен и отговори с коментар на свой ред, определяйки посланика като „много глупав човек“ и „смахнат посланик“.
От макро икономическите данни, публикувани по-рано през деня, стана ясно, че икономиката на Великобритания е нараснала с повече от очакваното през май след възстановяване при производството на автомобили. Така БВП на Обединеното кралство е нараснало с 0.,3% след свиване с 0,4% през април, надхвърляйки очакванията за скромен ръст с 0,1%.