Гарт Ричи, заместник-председател на Борда на директорите на Deutsche Bank и ръководител на корпоративното и инвестиционното банкиране, ще напусне компанията. Раздялата се осъществява по взаимно съгласие, поясни компанията.
Ричи ще остане консултант на банката до края на ноември 2019 г., за да осигури плавен преход. Наследникът на Ричи като ръководител на инвестиционното банкиране ще бъде Кристиян Зевинг, главен изпълнителен директор, обяви банката в Twitter акаунта си.
„Благодарим на Гарт Ричи за неговата всеотдайност и за добрата работа по време на дългата му кариера в Deutsche Bank", заяви Паул Ахлайтнер, председател на Надзорния съвет. „Той помогна за управлението на Deutsche Bank през предизвикателно време. Пожелаваме му всичко най-добро за в бъдеще".
„Гарт Ричи винаги е бил близо до нашата банка в най-добрия смисъл на думата - с голяма ангажираност, всеотдайност и абсолютна лоялност. Искам лично да му благодаря за много доброто и честно сътрудничество по време на кариерата му, и по-специално за последните 15 месеца като мой заместник“, заяви Зевинг.
Ричи започва кариерата си в Deutsche Bank през 1996 г. в Йоханесбург и е заемал различни ръководни постове през годините. От 2016 г. той е част от борда. На годишното общо събрание през май Ричи, заедно с главния директор по регулациите Силви Матерат получиха най-слабия резултат. Само 61% от акционерите гласуваха за неговото назначение.
Garth Ritchie verlässt die Deutsche Bank https://t.co/ZIutPmn37N pic.twitter.com/e1PKu0rzkK
— Deutsche Bank (@DeutscheBankAG) 5 юли 2019 г.
Знаеше се, че Зевинг планира преструктуриране на борда. Ричи беше смятан за силно застрашен. Според годишния доклад той изостава от останалата част от борда по отношение на постигане на целите си през миналата година, но въпреки това е получил най-високата заплата.
Освен Ричи и позицията на Матерат също е в опасност. Тя е обвинявана, че е реагирала твърде бавно на неотдавнашното дело за пране на пари. Освен това, според информация от финансовите кръгове, и азиатският директор Вернер Щайнмюлер, чийто договор изтича през следващата година, може да си тръгне по-рано.
Слухове за оставки има и за финансовия директор Джеймс фон Молтке и за директора на частното банкиране Франк Щраус. В случая на Молтке се говори, че сбогуване с банката е много малко вероятно. Що се отнася до Щраус, отношенията с главния изпълнителен директор са силно обтегнати, но досега Надзорният съвет все още не е обсъждал подмяната на началника на частното банкиране.