Избраната от Европейския съвет за председател на Европейската комисия (ЕС) Урсула фон дер Лайен е инициатор на идеята засъздаване на Агенция за иновации в киберсигурността в Германия.
Докато Фон дер Лайен се среща с евродепутатите в Страсбург, за да заздрави кандидатурата си за следващ председател на ЕК, тя пропуска една друга среща в Германия.
Заедно с германския вътрешен министър Хорст Зеехофер, тя трябваше да подпише меморандум за разбирателство за създаване на киберагенция в Лайпциг, съобщава Euractriv.
В крайна сметка, срещата се оказа успешна макар и без присъствието на Фон дер Лайен.
Зеехофер, премиерът на федералната провинция Саксония-Анхалт Райнер Хазелоф и министър-председателят на провинция Саксония Михаел Кречмер, всички от коалицията на Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалистическия съюз (ХСС), подписаха меморандума.
Германското правителство реши да създаде т.нар. Агенция за иновации в киберсигурността през лятото на 2018 г., като тя трябва да бъде ръководена от министерството на вътрешните работи и това на отбраната.
Целта на агенцията е да защитава цифровата инфраструктура на страната от хакерски атаки, като „осигури лидерство в технологичните иновации“.
За тази цел агенцията трябва да насърчава иновациите в частния сектор, които имат отношение към вътрешната и външната сигурност, особено „радикалните технологични иновации с пазарни ефекти“.
Този орган е създаден по модела на изследователската агенция DARPA на Министерството на отбраната на САЩ, която съществува от 50-те години на миналия век. Тя е поставила технологичните основи за интернет и GPS навигационната система.
Но агенцията е съпроводена от множество проблеми още от нейното създаване.
Според официалния график тя трябваше да бъде готова през пролетта. Предвижда се първите идеи за конкурси и договори за научни изследвания да бъдат осъществени през 2019 година.
Общите разходи по създаването на киберагенцията са изчислени на 152,5 млн. евро до 2022 г.
По информация на Spiegel Online обаче, Германската социалдемократическа партия (СДП) се опитва да се дистанцира от създаването на частна организация без парламентарен контрол.
По време на заседание на бюджетната комисия на Бундестага точка от дневния ред „Решение за финансиране на киберагенцията“ бива премахната.
Но СДП не е единственият критик на този проект.
Германската федерална сметна палата (Bundesrechnungshof) също възрази срещу планираната агенция, съобщава netzpolitik.org.
Сметната палата подчерта риска от множество държавни субсидии, тъй като подобни институции вече съществуват. Например, Германските въоръжени сили вече разполагат с център за кибер иновации. Според доклада на институцията има пет други подобни организации в цялата страна.
Въпреки критиките, германското министерство на отбраната се придържа към идеята за агенцията и се надява на решение на бюджетната комисия на Бундестага след лятната ваканция.
Ако е така, агенцията дори може да бъде създадена тази година, заяви говорител на министерството на отбраната.
преди 5 години Хаха... Да се готви Европа... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ди Велт излезе със заглавие "Бундесверът си отдъхна!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар