IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шарл Мишел – строителят на компромиси

43-годишният белгиец беше определен от Еманюел Макрон като „истински европеец“, който ще сплоти отново страните от ЕС

17:43 | 03.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Шарл Мишел. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Шарл Мишел. Снимка: Ройтерс

Служебният белгийски премиер Шарл Мишел, който европейските лидери избраха да ръководи Европейския съвет след края на мандата на Доналд Туск, може да се окаже неочакван, но подходящ избор.

Десет години след Херман ван Ромпой, Белгия е напът да окупира отново ръководните позиции в Европейския съюз (ЕС), след като Мишел поеме шлема от ръцете на Туск на 1 декември, пише Euractiv.

„Шарл Мишел, със своя опит като белгийски министър-председател, ще бъде идеален за намиране на консенсус и изграждане на единност сред страните членки“, заяви Туск, след като лидерите на държавите от ЕС постигнаха споразумение относно пакета ръководни позиции. 

Със силно фрагментирана политическа система Белгия не е лишена от опит относно политическите кризи. А 43-годишния Мишел изглежда хладнокръвен и ефективен помирител в страна, разделена от различни езици, богатства и политически идеологии.

Мишел е най-големият син на Луи Мишел, бивш белгийски еврокомисар, министър и бивш партиен председател на Реформаторското движение.

Адвокат по образование, Мишел влиза в политиката като провинциален съветник в региона Валонски Брабант на 18 -годишна възраст, като преди това учи в Брюксел и Амстердам.

След това той се превръща в една от водещите политически фигури на френскоговорящите либерали – успява да достигне до председателския пост в партията и става министър на 25 години преди през 2014 г. да се превърне в най-младият премиер на Белгия от 1845 г., когато е едва на 38 години.

Белгийската политическа система изисква правителството да се състои от партии с езиково разделение, процес, който неизбежно води до политически компромиси.

След трудни коалиционни преговори през 2014 г. между Реформаторското движение, консервативната CD&V (Християндемократически и фламандски), либералната Открити фламандски либерали и демократи и десният Новофламандски алианс, Мишел е предложен за министър-председател на френскоговорящата правителствена партия, която представлява едва 25% от френскоговорящото население.

В края на изминалата година администрацията на Мишел загуби подкрепата на Новофламандския алианс, неговият най-голям фламандски коалиционен партньор, поради недоволство от подкрепата на правителството относно Глобалния договор за безопасна, редовна и законна миграция на ООН.

Въпреки че се опитва да продължи с трите останали партии като правителство на малцинството, Мишел не успява да осигури подкрепата на парламента и е принуден да се оттегли.

Страната се ръководи от служено правителство след федералните избори през май, когато крайнодесните представители регистрираха силно представяне.

Номинацията на Мишел за ръководните постове в ЕС е добра стратегия за излизане от вътрешнополитическата криза.

Белгиецът изгради солидна европейска мрежа, докато беше премиер, установявайки добри взаимоотношения с много от своите колеги в блока.

Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на пресконференция във вторник, че с Мишел начело на ЕС той се надява да види по-тясно сътрудничество в различни формати, които да подновят европейския проект.

„Мишел е истински европеец, който идва от държава членка на еврозоната и от Шенген“, споделя Макрон.

Всъщност Мишел е един от първите лидери на блока, които реагираха на опозицията на страните от Източна Европа относно споделянето на тежестта по отношение на миграцията.

След обявяването на неговата номинация, Мишел заяви, че е „готов“ да отстоява ценностите на ЕС. 

Вижте още по темата във видеото на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още