IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Швейцария укрепва защитния вал за своя фондов пазар

Конфедерацията забранява търговията с швейцарски акции в ЕС от понеделник. Според Берн този авариен план не е отмъщение

17:20 | 28.06.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Швейцарската борса губи от юли достъпа си до ЕС.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Швейцарската борса губи от юли достъпа си до ЕС. Снимка: Ройтерс

Швейцария задълбочава борсовия спор с Европейския съюз (ЕС): Министерството на финансите на страната активира така наречените „защитни мерки" за швейцарската фондова борса. Според тях на европейските борси е забранено от понеделник да предлагат или позволяват търговия с някои акции на швейцарски компании. Популярни швейцарски акции като тези на Nestlé, Roche или на Novartis ще могат от понеделник да бъдат търгувани само на борсата в Цюрих, предава Ройтерс.

Ходът служи за защита на швейцарската борсова инфраструктура, обяснява министерството. „Това активиране се осъществява, тъй като Европейската комисия (ЕК) досега не поднови борсовата еквивалентност", пояснява ведомството.

Швейцария и ЕС спорят заради така наречената еквивалентност на фондовия пазар. От гледна точка на Брюксел регулирането на швейцарската фондова борса от понеделник вече не се счита за еквивалентно на стандартите на ЕС. В резултат на това трейдърите от ЕС вероятно ще търгуват швейцарски акции само на европейските борси, но не и на фондовата борса в Цюрих.

Сега със спешно вето швейцарското правителство се опитва да предотврати това. Ветото задължава търговците да търгуват швейцарски акции само в Швейцария. „Ние считаме тези мерки за План Б", коментира външният министър Игнасио Касис по швейцарската радиостанция SRF. „Надяваме се, че това ще бъде само временно решение", допълва той.

Ситуацията е заради спора относно рамковото споразумение между Швейцария и ЕС. От пет години Берн преговаря с Брюксел за рамково споразумение, което има за цел да постави отношенията между съседите на нова основа. То обаче не се задава на хоризонта, а в понеделник изтича последният ултиматум на Брюксел: шестте швейцарски борси губят достъпа си до ЕС до края на месеца.

Независимо дали им харесва, или не, Швейцария и ЕС са тясно свързани. Досега един микс от повече от 100 договора регулира достъпа на Швейцария до единния пазар на ЕС. Рамковото споразумение има за цел да обобщи договорите във важни области. То също така ще регламентира как в Швейцария да се приемат промените в правото на ЕС и как да се решават споровете. От гледна точка на ЕК окончателният проект на договора е на масата, но Швейцария не желае да подпише споразумението. 

„Швейцарското правителство не желае планът за действие при извънредни ситуации да се разбира като отмъщение, а като защитна мярка. В ЕС цари недоразумение по темата“, казва външният министър Касис. Там имало усещането, че Швейцария играе за време, а Касис отхвърля това.

"Ние в Швейцария знаем, че не играем за време“, казва той и пояснява, че страната му има различна политическа структура. Правителството не може просто да реши „Така и точка!". Първо е нужно със социалните партньори да се създаде мнозинство, с което хората да бъдат удовлетворени.

Последствията от защитните мерки за търговия с швейцарски акции все още не са ясни. Според някои анализи около една трета от „сините чипове“ в Швейцария се търгуват в Цюрих. Повечето сделки обаче се провеждат на алтернативни платформи за търговия. Aquis, CBOE Global Markets и голямата швейцарска банка UBS вече предупредиха клиентите си, че ще преустановят търговията с швейцарски акции, ако швейцарският план за действие влезе в сила.

Анализаторите очакват вследствие на това обемът на търговията на швейцарската фондова борса да се увеличи. „Инвеститорите от Европа трябва да попитат банката попечител какви са таксите за търговия в Цюрих“, предупреждава пред dpa Кристианe Хьолц, адвокат в Германската асоциация за защита на акционерите. Във всеки случай е вероятно те да са по-високи, защото ценните книжа трябва да бъдат прехвърлени или между доставчици и купувачи трябва да застанат посредници, казва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:04 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още