Процесът на разширяване на Европейския съюз (ЕС) към Западните Балкани вероятно ще бъде отложен. Брюксел обаче трябва да е наясно, че не е единственият играч в региона - там са намесени интересите и на Китай и Русия. Това каза Даниел Кадик, изпълнителен директор на Европейския либерален форум ELF - European liberals ALDE, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Към момента виждаме ясно разделение в ЕС относно интеграцията. По-старите членки на блока в Западна Европа, включително Германия и Холандия, са срещу допълнителното му разширяване. Най-вероятно е то да бъде отложено, като целта за интеграцията на Северна Македония и Албания до 2025 г. също е под въпрос“, посочи Кадик.
Той коментира и сигналите, които разговорите за размяна на територии между Сърбия и Косово изпращат към представителите на ЕС. Според него подновяването на темата може да разпали нов огън в региона на Западните Балкани и да върне на дневен ред идеите за голяма Сърбия или голяма Албания по югославски модел.
„ЕС трябва да промени отношението си към региона с бърз подход и реалистични перспективи“, подчерта експертът.
Кадик отбеляза и инициативата на България за ускоряване на интеграцията на страните от Западните Балкани в блока, както и нейното място там.
„България вече над 10 години е под мониторинга на ЕС. Последните събития от съдебния сектор обаче показват, че няма подобрения в него, както и случая с журналиста Росен Босев, който със сигурност ще бъде част от следващия доклад на ЕК за напредъка“, коментира още Кадик.
Друга тема, на която той се спря, беше свързана с промените, които ще настъпят в Европейския парламент след последните избори през май.
„Единодушно мнение е, че преобладаващата сила на Европейската народна партия вече е свършила. Почти ясно е, че и нейният лидер Манфред Вебер няма да бъде следващият председател на Европейската комисия“, посочи Кадик.
В момента социалдемократите и ЕНП не могат да съставят мнозинство в ЕП, затова те ще трябва да сближат позициите си или с либералите, или със зелените, отбеляза още той.
„Вероятно отново на дневен ред ще се постави темата за европейска минимална заплата... В същото време изглежда, че има по-голям консенсус за създаването на европейска армия, по-силни и единни граници, както и по-голямо единство относно бежанците“, добави Кадик.
преди 5 години Типично мислене на хора, "уредили" живота си и не искащи никакви глабоболия. Ако лидерите от западната част на Европа искат ЕС да се развива и да напредва ще трябва да приемат факта, че това ще стане с цената на много "главоболия". Нищо не се получава даром. Те бяха свиканали да си живеят по закрилата на САЩ и много неща получаваха даром (дори и нас - източна Европа, получиха даром). Време е да разберат, че вече няма кой да им "дава". Каквото искаме, трябва сами да си го направим и то в битка с останалите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Китай, Русия и САЩ са играчите нема никакъв ЕС тука в сметката те само плащат сметки и не решават нищо .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар