Правителството на Шотландия е определило нови правила за провеждане на референдум с надеждата да се пребори за ново гласуване за отделяне от Великобритания през втората половина на 2020 г., ако британският парламент одобри това, съобщава Ройтерс.
Законопроектът, представен пред шотландския парламент в сряда, има за цел да постави ясни правила, които да очертаят правните рамки за всеки подготвян референдум.
Кабинетът на първия министър Никола Стърджън иска да насочи фокуса върху широкото недоволство в Шотландия спрямо излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС).
Това създава допълнително напрежение върху британското правителство в Лондон, както и върху целия парламент, които продължават да бъдат разкъсвани от различия в своите политически възгледи и неспособност да решат казуса Brexit.
“Току-що представихме законопроект за определяне на правилата за референдум за независимост, за да позволим на народа на Шотландия да избере собственото си бъдеще вместо да му бъде наложен Brexit”, споделя Стърджън в пост в Twitter.
Въпросният законопроект също така подготвя условията за бъдещ вот за отделяне, какъвто британското правителство твърди, че не би позволило.
Според Стърджън обаче подобна позиция не може да бъде запазена.
„Жизненоважно е британското правителство да признае, че би било в разрез с демокрацията, ако се опита да блокира такъв референдум – в действителност, всяка такава позиция би се оказала напълно неустойчива“, добави още първият министър на Шотландия.
Законопроектът не определя конкретна дата за бъдещ референдум за независимост, но говорейки пред BBC в Дъблин, Стърджън посочи, че вероятно подобен вот може да бъде осъществен през втората половина на следващата година.
През 2014 г. шотландците отказаха да напуснат 300-годишния съюз с Англия и Уелс, като гласувалите за оставане бяха 55%, а тези против - 45%.
Според направените социологически проучвания подкрепата за напускане на Великобритания е нараснала значително през последните 5 години, но мнозинството все още подкрепя сегашната политическа структура на Обединеното кралство.
Въпреки че Великобритания гласува за напускане на ЕС през 2016 г., две от четирите съставни страни в нея – Шотландия и Северна Ирландия, избраха да останат в пределите на блока.
Шотландските националисти обвиняват Лондон, че е пренебрегнал гласа на страната, докато организацията Scotland in Union, която цели да запази Шотландия в пределите на Кралството, определя законопроекта за референдум като „безразсъдно действие на безотговорно правителство“.