Република Северна Македония и Албания трябва да започнат преговори за присъединяване към Европейския съюз, препоръча официално Европейската комисия.
Препоръката беше отправена след заседание на Комисията в Брюксел, заяви еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан в Twitter. Правителствата на страните членки на ЕС трябва да разрешат започването на преговорите.
Бившата югославска република Македония промени името си тази година, което й отвори пътя за присъединяване към НАТО през 2020 г.
Двете балкански страни се стремят да се присъединят към ЕС, но кандидатурите им бяха блокирани, тъй като ръководители на блока, особено от Франция, проявяват сдържаност относно перспективите за приемане на нови страни членки.
Тирана е особено нетърпелива, като премиерът Еди Рама предупреди в интервю за агенция Франс прес от миналия месец, че забавянето вреди на Балканите и може да възобнови кипящото напрежение в региона.
Миналата година 28-те страни членки заявиха, че са съгласни да започнат преговори за присъединяване с двете страни през юни тази година, ако те отговарят на някои условия, включително подобряване на борбата с престъпността и корупцията.
В доклад за постигнатия напредък еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че Северна Македония и Албания са предприели големи стъпки и че Европейският съвет трябва да отговори, съобщава македонската агенция МИА.
„И двете страни осъществиха реформи, особено в области, определени единодушно от съвета през юни 2018 г. Въз основа на това Комисията препоръчва на Съвета да започне преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония“, каза Хан пред Комисията по външна политика на Европейския парламент.
„За да запази доверието, ЕС трябва да се придържа към ангажиментите си и да отговори ясно и положително, когато страните изпълняват своите“, допълни той.
Очаква се лидерите на съюза да обмислят препоръката на среща на върха в Брюксел идния месец, преди да решат дали да започнат официален процес на преговори.
Северна Македония очаква да бъде възнаградена след трудния дипломатически компромис, включващ промяна на името й, за разрешаване на спора с Гърция. Сделката откри пътя на Скопие и за членство в НАТО.
Черна гора и Сърбия са водещите кандидати за присъединяване към ЕС от Балканите, като вече са започнали официални преговори, но Хан заяви, че те трябва „неотложно“ да увеличат усилията си, за да подобрят върховенството на закона, ако искат да бъде постигнат напредък по кандидатурите им.
Влиятелни страни членки на ЕС като Франция обаче са особено сдържани по въпроса за приемане на нови държави в клуба, като президентът Еманюел Макрон настоява за „задълбочаване и подобряване“ на съществуващия блок, преди да се пристъпи към ново разширяване.