България е успяла да намали с 8,1 на сто количеството емисии на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива през 2018 г. спрямо 2017 г., сочат данни, представени днес от Европейската комисия (ЕК).
За сравнение средното намаление в Европейския съюз (ЕС) за същия срок е от 2,5 на сто, се посочва в съобщение на Евростат.
Нашата страна заема едно от двете водещи места в ЕС по спад на замърсяването от изкопаемите горива, водена от Португалия (9%).
Българският дял в общото замърсяване с въглероден двуокис в блока от изгарянето на изкопаеми горива е 1,3 на сто.
В Латвия се наблюдава най-голямото повишение на замърсяването - с над 8 на сто, при среден общ дял от 0,2 на сто.
Уточнява се, че данните зависят от това дали дадена държава внася или изнася енергийни източници.
Ако държава внася въглища, замърсяването от изгарянето им се отчита в нейните данни, докато в случай, че внася ток, замърсяването е за сметката на страната, където електричеството е било произведено.
Investor припомня, че през януари от Българската сметна палата съобщиха, че само една от общо 15 проверени държави в ЕС спазва изискванията на международните и европейските стандарти за качеството на въздуха.
Одитът разкри големи несъответствия между събраните данни от 15 страни, включени в обхвата на изследването.
В едната крайност е Естония, която е изпълнила всички изисквания на съответните стандарти. В другата крайност са страните, срещу които ЕК неотдавна заведе дела в Европейския съд заради продължителното надвишаване на допустимите прагове на замърсяване.
За периода 2009-2017 г. в България няма приета национална стратегия за опазване на околната среда, която да включва основните цели и принципи от Закона за опазване на околната среда.
Причините за влошеното качество на въздуха в България имат социално-икономически характер и са вследствие на енергийната бедност на населението, тъй като основен източник на замърсяването е битовото отопление през зимния сезон, са изводите на одита.
/БТА/