Германската компания Siemens AG представи финансови данни за второто тримесечие, с които успя да надмине очакванията на анализаторите, като обяви и намеренията си да листне на борсата своето енергийно звено, което продължава да изпитва финансови затруднения, съобщава Bloomberg.
Коригираната печалба на Siemens преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) от основния индустриален бизнес се повишава със 7 на сто до 2,41 млрд. евро (2,7 млрд. долара), като надминава прогнозата от 2,23 млрд. евро, направена от пазарни експерти, анкетирани от Bloomberg.
Главният изпълнителен директор Джо Кезер обяви плана на дружеството за продажба на акции до 2020 г., който ще разруши конгломератната структура на Siemens. така компанията ще придобие форма на холдингово дружество, с което се цели по-бързото и ефективно взимане на решения от ръководството.
Ръстът на поръчките в звеното за здравни услуги на компанията и силната възвръщаемост при отдела за цифрови технологии помогнаха на компанията за постигане на добрите резултати за тримесечието.
„Навлизаме в нова ера, за да се превърнем в още по-силен и целенасочен Siemens”, посочва Кезер.
Разделянето на бизнеса ще бъде последното от поредицата деконсолидационни действия от страна на изпълнителния директор, след като по-рано здравният отдел на компанията беше пуснат на пазара за ценни книжа, а звеното за вятърна енергия се сля с дружество от Испания.
Кезер се опита, но не успя, да обедини отдела за железопътни превози с френската Alstom SA. Сделката беше блокирана от европейския антимонополен регулатор.
Съкращение на работните места
Siemens ще запази малко под 50% от своите звена, за да създаде компания с обем на бизнеса от 30 млрд. евро.
В допълнение към реконструкцията Кезер разкрива и намерението си да свие размера на работните места в основните дивизии, за да спести 2,2 млрд. евро до 2023 г.
Това включва план за съкращение на 4,9 хил. работни позиции в звеното за дигитални технологии, още 3 хил. в т.нар. „умна“ инфраструктура и 2,5 хил. позиции в централното корпоративно звено. В същото време компанията ще наеме 20,5 хил. нови служители.
Бизнесът с природен газ и електроенергия постигна най-ниския марж на печалбата през изминалата година, показват данните, които бяха преразгледани, за да отразят четирите изцяло притежавани от Siemens звена.
Глобалният срив на поръчките за вятърни турбини също удари и бизнеса на General Electric, което спомогна за по-слабото представяне на американската компания през тримесечието.
През март Bloomberg съобщи, че японската Mitsubishi Heavy Industries Ltd. преговаря с германската компания за възможна съвместна дейност между газовите звена на двете дружества.