Британският министър на отбраната Гавин Уилямсън е уволнен след разследване във връзка с изтекла информация от тайно правителствено заседание, посветено на китайския телекомуникационен гигант Huawei, съобщи Асошиейтед прес.
Пресслужбата на британския министър-председател посочва, че Тереза Мей е "загубила доверие" в Уилямсън.
Според Downing Street решението за уволнението му е било взето въз основа на разследване на обстоятелствата, при които без позволение е била разкрита информация от среща на Съвета за национална сигурност.
Разследването започна миналата седмица, след като вестници съобщиха, че съветът се е съгласил да позволи на Huawei да участва в някои аспекти от изграждането на 5G комуникационна мрежа.
Правителството споделя, че не е било взимано решение по този въпрос.
Разкриването на подробности от разговорите, станали известни само няколко часа по-късно, разгневиха държавните служители в сектора на сигурността и накараха някои министри да пишат до Мей. Според някои от тях изтичането е опит да се натрупа преднина във вече започналата надпревара за наследник на премиера.
„Представям Ви последната информация от разследването, което предоставя убедителна информация за Вашата отговорност за непозволеното разкритие“, се казва в писмото на премиера, с което уволнява бившия вече министър, съобщава Bloomberg.
Срещата от миналата седмица, предизвикала събитията, беше свикана, за да бъдат обсъдени резултатите от шестмесечната проверка на телекомуникационната мрежа на Великобритания, включително и на ролята на китайския гигант Huawei в пускането на 5G мрежата.
Великобритания се очаква да затегне правилата, при които компанията оперира в страната, но не и да й наложи забрана за извършване на дейност, посочват запознати.
Въпросът разедини политическите елити, като съюзниците на Лондон също следят отблизо въпроса. САЩ вече предупредиха, че не трябва да се използва оборудване от Huawei или от други китайски доставчици.
Уилямсън и преди е използвал сблъсъка с Китай, за да си придаде повече заслуги като министър на отбраната. През февруари той заплаши да изпрати военен кораб в Азия, което според него би било знак за сила срещу китайските териториални аспирации в региона.
Investor припомня, че по-рано тази седмица Китай предупреди Великобритания да не дискриминира компаниите, които участват в разработването на 5G мрежи и да се противопостави на натиска от други страни относно съвместната дейност с Huawei.
Huawei, най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, е подложен на сериозно разследване, след като Съединените щати притиснаха съюзниците си да не използват технологиите на компанията, заради опасения от китайски шпионаж. Huawei отрича това.
Анонимни източници съобщиха пред Ройтерс, че британският Съвет за национална сигурност е решил да блокира Huawei от всички основни части на местната 5G мрежа и да ограничи достъпа на компанията до второстепенните части на същата тази мрежа.
*Информацията е актуализирана на 2 май, 9:15 ч.