IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Brexit увеличава разходите за банков надзор от страна на ЕЦБ

Банката ще се нуждае от повече персонал, за да контролира банките, които се преместват или разширяват бизнеса си поради напускането на Великобритания

15:27 | 30.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройетрс</p>

Снимка: Ройетрс

Банките от еврозоната са изправени пред по-високи разходи за надзор от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) заради предстоящия Brexit. За 2019 г. очакваният общ размер на таксите вероятно е 576 млн. eвро, което е с 21% над прогнозата за 2018 г., съобщиха от базираната във Франкфурт банка във вторник.

Увеличението на разходите се дължи главно на факта, че ЕЦБ ще се нуждае от повече персонал, за да контролира банките, които се преместват или разширяват бизнеса си поради планираното оттегляне на Великобритания от ЕС. Към това се добавя и съответната предварителна оценка за процеса на Brexit. Банките следва да получават уведомленията за таксите през октомври.

ЕЦБ възстановява разходите, извършени във връзка с надзора, от банките. Тя създава ключ, който взема предвид, наред с други неща, размера и рисковия профил на финансовата институция. Повечето от таксите се падат на големите банки в еврозоната, които се контролират пряко от ЕЦБ. От есента на 2014 г. ЕЦБ отговаря за контрола на големите банки във валутната зона. Тя си поделя надзора над по-малките финансови институции с националните органи. Регламентът на ЕС за единния надзорен механизъм (Регламентът за ЕНМ) изисква ЕЦБ да начислява годишна надзорна такса на всички поднадзорни банки, за да възстановява направените от нея разходи за надзор.

В момента банковият регулатор преразглежда таксите си. С новия регламент таксите за надзор вече не трябва да се оценяват и събират предварително. В бъдеще те трябва да се изчисляват въз основа на действително направените разходи и да се събират едва в края на съответния период. Според плановете следва да се облекчат и по-малките банки. Институциите могат да коментират предложенията на ЕЦБ до 6 юни. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:20 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още