Икономическият растеж в еврозоната и в целия Европейски съюз се ускорява по-силно от очакваното през първото тримесечие на настоящата година след слабото представяне през втората половина на предходната година, показва експресна оценка на Евростат.
Това сякаш предполага, че европейската икономика не е пострадала прекалено силно от търговското напрежение между САЩ и останалия свят, от забавящия се растеж в глобален план и от несигурността около процеса на Brexit въпреки отслабването на европейския износ и влошаването на потребителските и на бизнес нагласите на стария континент.
Според предварителна оценка на Евростат от вторник комбинираният брутен вътрешен продукт на 19-те страни членки на еврозоната се увеличава двойно през първото тримесечие на 2019-а година, нараствайки с 0,4% спрямо последното тримесечие на миналата година, когато се повиши с 0,2 на сто и след експанзия с едва 0,1% през третото тримесечие на 2018-а година. Очакванията на финансовите пазари бяха за по-скромно подобрение на икономическия растеж в региона на единната валута до 0,3 на сто, предава DPA.
Спрямо година по-рано БВП в еврозоната през трите месеца до края на март нарасна с 1,2%, запазвайки темпото на растеж от края на 2018-а година при очаквания за по-слабо повишение с 1,1 на сто.
Евростат представи предварителни данни, показващи доста добро темпо на растеж и в целия Европейския съюз. Според експресната оценка на европейската статистическа служба БВП на ЕС нараства и през първото тримесечие на 2019-а година с 0,5% след повишение с 0,3% през последните три месеца на миналата година, докато растежът на годишна база нарасна за второ поредно тримесечие с 1,5 на сто.
По този начин икономиките на ЕС и в частност на еврозоната се върнаха изненадващо към стабилните си нива на растеж от второто тримесечие на 2018-а година, когато също беше отчетена експанзия съответно от 0,5% и от 0,4% на тримесечна база.
Докато втората по големина след Германия икономика на еврозоната – Франция, успява да поддържа темпа на растеж с увеличение от 0,3 на сто, то в Испания е отчетено силно нарастване с 0,7 на сто. Така конюнктурата на Иберийския полуостров скача най-силно от края на 2017 г. насам. За Австрия е отчетен плюс от 0,3 на сто. Данни за Германия ще има едва на 15 май.
Във Франция, Испания и Австрия потребителското търсене и вътрешното търсене са основните двигатели. От износа е имало по-скоро малко импулси. Във Франция външната търговия дори се забавя, тъй като вносът нараства по-бързо от износа.
Днешните експресни оценки на Евростат се различават съществено от последните прогнози на Европейската централна банка за повишение на БВП в еврозоната с едва 0,2% през първото тримесечие, след което икономическият растеж се очаква да се подобри слабо до 0,3% през периода април – юни.
Международните търговски конфликти и Brexit създават несигурност сред много компании. Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро понижи прогнозата си за растежа на икономиката на еврозоната през 2019 г. до 1,1 от 1,7%.
Въпреки очакваното икономическо забавяне пазарът на труда в паричния съюз се справя добре. През март безработицата спадна до най-ниското си ниво от септември 2008 г. Коригираната от сезонните колебания стойност беше 7,7%. Според проучването 12,6 милиона регистрирани лица в еврозоната са търсили работа - със 174 000 по-малко от предходния месец и с 1,17 милиона по-малко спрямо предходната година.
преди 5 години Заглавието е малко некоректно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Браво, ето че еврозоната е успяла да удвои икономиката си в началото на тази гидина. Какъв ръст, какво постижеине .. Дано лихвите да се смъкнат още повече и следващата година икономиката да се утрои. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Поръчано ли е заглавието? Защото данните за прираста на БВП показват друго. Още повече, че са на тримесечна база и там играят други фактори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар